- 12 - 18. "DE KNIP" Dit huis is gelegen aan het eind van de Kleverlaan en thans in gebruik bij het Kennemer Automobiel Bedrijf. Het is een der weinige, nog bestaande oude bebouwingen binnen onze gemeente, met de typische huizenstijl zoals men die vroeger veel zag. In 1599 was hier reeds een blekerijwaarvan er toen in overvloed aanwezig waren; de toenmalige eigenaresse was Anna Wouters. Ook Joost Vergraft, de stichter van de hofstede "Saxenburg" had "De Knip" in bezit. Hij was een rijke Haarlemse bierbrouwer, die zijn brouwerij, genaamd "In 't Root Hart" aan het Spaarne had. Hij verkocht op 1 april 1638 aan L. en G. van Beek, L. de Clerk en G. Lucasz de 5 morgen grote blekerij met huis en erf, genaamd De Knip, met inbegrip van het land langs de Kleverlaan, toen als bleekvelden gebruikt, nu weiland. Toen was de naam "De Knip" dus al in gebruik. Diverse eigenaren oefenen daar voorts het blekersbedrijf uit en op 2 juli 1700 gaat de blekerij over in handen van Joost Craye, Haarlems burgemeester. Deze zet het blekersbedrijf voort, totdat op 7 juni 1714 zijn kinderen (hij was kort daarvoor overleden) aan Nicolaas Blauwpot verkopen "een huigs en erve, tuign daar annex zignde een herberg genaemt de Knip, staande ende gelegen in Aelbertsberg (Bloemendaal) aan 't ignde van de Cleverlaan. We zien dan, dat de blekerij is opgeheven en als herberg verdergaat. Deze Nicolaas Blauwpot was gehuwd met Cristina van de Rijp; zo'n vier jaar later kocht hij ook de blekerij, genaamd "De Mol", aan de Bloemendaalseweg, hoek Mollaan, later naar haar "De Rijp" genoemd en bekend als buiten (thans bejaardencentrum) Deze Cristina verkoopt op 6 januari 1735 "De Knip" aan Hendrik de Ru en Dirkje Boon, echtelieden, waarna op 12 juli 1764 hun dochter, Reijertje de Ru, de herberg erft. Reijertje de Ru trouwde in de N.H. kerk te Bloemendaal op 10 juni 1765 met Hermanes Kunhorn. Uit dit huwelijk werd een dochter geboren, Hendrica, die op 2 maart 1794 eveneens in de N.H. kerk trouwt, en wel met Harmen Hendrik Houtgraaf. Deze Harmen Houtgraaf heette voor zijn huwelijk Harmen Holtgreve en was afkomstig uit Duitsland, waar hij in 1760 te Ueffeln was geboren. Vanaf die periode tot aan heden is het de familie Houtgraaf geweest die generaties lang "De Knip" bewoonde en exploiteerde. Het uithangbord is bekend gebleven: een vogel in een kooi, de zg. knip of lokkooi. Uit de familiepapieren van vroeger is een gekleurde plattegrond van de herberg tevoorschijn gekomen, gemaakt in 1737 door de landmeter van Rijnland, Melchior Bolstra. Daarop staat dezelfde bebouwing van het woonhuis als nu, alleen nog zonder het in de 19e eeuw aangebouwde huisje "Bellevue", waar

Ons Bloemendaal | 1980 | | pagina 13