- 13 - Busken Huët een aantal jaren heeft gewoond. Buiten het woonhuis was er een wagenhuis, een stal of koehuis met hooiberg. Het wagenhuis zal ongetwijfeld ook gediend hebben om het materieel van de overnachtende reiziger te stallen. De Houtgraven waren niet alleen kastelein, zij oefenden ook het boerenbedrijf uit, vandaar de koestal en hooiberg. Uit de Franse tijd is een rekening bewaard gebleven met de volgende gegevens: "Voor de burgerij van Bloemendaal 1795. "Van weegen het wagt houden in Knip, en drie nachten van verteerde kosten. 61 man koffie 3 - 1-0 aan genever 7-17-0 brandewijn 2 - 9-0 8 boterhammen voor de militie 0 - 8-0 aan pijpen 1 - 3-0 4 overnachtingen 12 - 18 - 0 te samen 26 - 18 - 0 óp "Voldaan de 19 mei 1795. Harm Houtgraaf. Vanwege het vee op 't land langs de Kleverlaan, werd jarenlang in de herberg melk verkocht, totdat dit uitgroeide tot een behoorlijke melkinrichting met vele langs de deur gaande melkwagens en karren. Dit eindigde in 1956 toen de gebroeders Dik en Piet Houtgraaf het bedrijf ophieven. De herberg was al in 1929 gesloten, toen Herman Houtgraaf, de laatste kastelein, overleden was. De inboedel van tapperij en koffiehuis is kort daarna, inklusief de tapkast, meubilair, serviezen enz.,naar de vuilnisbelt afgevoerd, ook de bekende lat waarop de namen stonden van de mensen die in het krijt stonden is verloren gegaan. Wel zijn talloze papieren bewaard gebleven, die ons een goed inzicht verschaffen in de geschiedenis van de "Knip" van blekerij naar herberg, melkinrichting en garagebedrijf. Gelukkig staat het gebouw er nu nog, weliswaar niet meer voorzien van het uithangbord, maar dat kan altijd nog eens geplaatst worden. Het is te hopen, dat dit karakteristieke stukje Oud-Bloemendaal nog lang behouden mag blijven. W. Post

Ons Bloemendaal | 1980 | | pagina 14