- 22 - 27. Vogelenzang. Hier resteren 3 café: "Rusthoek", "café Vogelenzang" en "Graaf Floris". "Vogelenzang" aan de Graaf Florislaan is ongetwijfeld zeer oud, een veronderstelling die gevoed wordt, door de wetenschap, dat dit laantje vroeger de doorgaande weg was. "Graaf Floris" op de hoek van de Leidsevaart en Bekslaan heeft zeer zeker ook een boeiende historie. Pogingen iets wijzer te worden van de huis houdster van een vroegere eigenaar liepen op niets uit; de inventaris was trouwens door de erfgenamen verkocht. In de 18e eeuw was er bovendien nog een herberg in Vogelenzang, daar waar de huidige Vogelenzangseweg uitkomt op de Leidsevaart. Op 16 november 1798 wordt een herberg "De witte hond", gelegen aan de Leijdsetrekvaart onder de Vogelezang, met schuurtje, tuin, boomgaard, circa 200 roeden, belend ten noorden en oosten Pieter van Opzeeland, ten zuiden de trekvaart, ten westen de reijweg welke loopt voorbij de Roomse kerk, voor 925,verkocht aan de pastoor, Johannes Rothmeijer, door Gerrit Buijs en Cornelis Heemskerk jr., voogden voor erven wijlen de weduwe Hendrik Dijkman, Anna Huijskes. 28. Over Bloemendaal aan Zee kunnen we kort zijn. Na de openstelling van de Zeeweg in 1921 trokken tallozen voor verpozing naar het strand. Zodoende ontstond hier behoefte aan uitspanningen. Op het ogenblik wordt druk aan vernieuwing gedaan. We vinden daar "Parnassia", "Eindpunt", "Karrewiel" (reeds vernieuwd), "Zonnehoek" (vernieuwd) en "De'Kop" (afgebroken) Langs de Zeeweg liggen "De Bokkedoorns", een gerenommeerd restaurant, en "Het witte huis", dekor voor zeer veel familiefeesten. Voorts zijn wij namen tegengekomen, waarover geen gegevens tot nu toe naar voren gekomen zijn: De vergulde salm, Het Haarlems wapen, Het haantje (eind Zijlweg), Het Cromhout, De Iqlie (vervallen in 1582), De prins (Overveen), De Witte valk, De koning van Frankrijk, 't Dorstige land. Voorts was nog in de vijftiger jaren een café aan de Oosterduinweg in Aerdenhout op de grens met Haarlem, het café van Da Thoolen.

Ons Bloemendaal | 1980 | | pagina 23