- 2 - Hierdoor bestaat de plaatselijke werkgroep uit de volgende personen (in alfabetische volgorde): Ron van der Gaarden uit Bloemendaal, die zich voor archeologie interesseert en voor ons boeken uitploos en materiaal uit 'Kraantje Lek' achterhaalde; R.W. Hilarius, oud- Overvener, en lid van de Historische Werkgroep Haarlem, die talloze uren besteedde aan het verkrijgen van informatie over Kraantje Lek en het uitzoeken van aktes en afbeeldingen in het Haarlems gemeentearchief en het Rijksarchief; W.E.M. Post, Bloemendaal, ook lid van de Historische Werkgroep Haarlem, die onvermoeibaar aktes ontcijferde en foto's en ansichten van parti- kulieren lospraatte en het grootste deel van de beschrijvingen maakte; H. Vinkeles Melchers, Aerdenhout, die zijn ervaring in de omgang met mensen aanwendde te onzen nutte; en A.A. Vriesendorp, Aerdenhout, die vele vergeefse tochten maakte naar archieven, maar slaagde in het verkrijgen van waardevolle voorwerpen van de firma's Bols en Heineken. Omdat we wel inzagen, dat geen volledigheid bereikt zou worden binnen het tijdsbestek dat ons gegund was, kozen we voor extra aandacht voor één herberg/café per kern en globale vermelding van andere vestigingen. De keus viel voor Bloemendaal op 't Hemeltje, voor Overveen op Kraantje Lek, voor Aerdenhout De Haringbuys en voor Vogelenzang Graaf Floris. Helaas, over de eerste en de laatste was weinig tot niets tevoorschijn te brengen. Vooral ten aanzien van Graaf Floris was opruimwoede van erfge namen ons te machtig. In Bloemendaal was vervanging voorhanden, namelijk een verhaal over 'De Knip', waarover W. Post gegevens had in verband met een onderzoek naar blekerijen; Vogelenzang is echter schamel gebleven. We hopen op gegevens van dorpelingen, zodat we later iets meer kunnen schrijven. De gehanteerde volgorde is van noord naar zuid, met Bloemendaal aan Zee als hekkesluiterOp de tentoonstelling is door middel van een kaart zichtbaar waar de diverse lokalen zich bevonden of bevinden Opvallend is, dat de oude herbergen vaak wagenschuren en paarde- stallen hadden. Ook waren er diverse kolfbanen. De streek was vooral in trek bij dagjesmensen en rijke lieden uit Haarlem en Amsterdam die hier zomerverblijven hadden. Daar door was de permanente bevolking niet groot: in 1840 omvatte Bloemendaal 96 huizen met 600 inwoners, Overveen 205 huizen met 1.018 inwoners en Vogelenzang 58 huizen met 440 inwoners. In 1810 waren er wel 17 tappers en 2 kolfbanen. De tentoonstelling omvat talloze prenten, tekeningen, foto's en ansichten, tevens schilderijen, uithangborden en drinkgerei. Al deze zaken zijn door vriendelijke gemeentenaren uitgeleend, waarvoor wij ze bij deze hartelijk dankzeggen. Ze bij name noemen is hier niet mogelijk, omdat nog iedere dag nieuw materiaal binnenkomt en onvolledigheid kwetsend zou zijn. Enfin, we hopen, dat U evenveel plezier beleeft aan de tentoon stelling als wij, en U weet, aanvullende informatie is welkom! I. Stock-van Wilsum

Ons Bloemendaal | 1980 | | pagina 3