- 7 - 7. Herberg "Het Dorren Hout", "Nazareth", café "Het Wapen van Bloemendaal" en hotel "Kennemerland" De herberg het "Dorren Hout" of - later geheten - "Nazareth" lag zeer waarschijnlijk aan de Boslaan, dichtbij de Bloemendaalseweg. De wat oudere ingezetenen van Bloemendaal zullen zich misschien nog het café "Het Wapen van Bloemendaal" herinneren, dat gelegen was op de hoek Boslaan- Bloemendaalsewegjaren terug nog groentezaak van J. Lindeman en thans Kors' dierenwinkel. Achter of in de nabije omgeving van dit pand zal de oude herberg gelegen hebben. Oude prenten tonen een soort boerderijmet een aan de voorkant gelegen waterput met hefboom, in een mooie, toen nog bosrijke omgeving. In 1696 komt het "Dorren Hout" al in Bloemendaal voor. In 1774, als de herberg dan zes keer van eigenaar is verwisseld, is het de familie Du Champs die de naam "Dorren Hout" verandert in "Nazareth". Dit soort namen was toen zeker vrij algemeen in Kennemerland, in Heemstede bijv. vond men dergelijke bijbelse namen voor herbergen, als "Bethlehem" en "Jerusalem". In 1793 is de herberg voorzien van een kolfbaan, ten behoeve van een vermaaksspel dat in die tijd erg in trek geweest moet zijn. Nadat in 1808 "Nazareth" gekocht wordt door Koenraad Hovenstevens eigenaar van de hofstede "Hartenlust"komen we de naam niet meer tegen. In 1860, als ene Mattheus Maas (1832-1915), van beroep kastelein en boer, in het nog bestaande pand op de hoek Boslaan-Bloemendaalseweg het café "Het Wapen van Bloemendaal" exploiteert, is hij tevens eigenaar van de daarachter gelegen boerderij. Dit is naar alle waarschijnlijkheid de vroegere herberg "Nazareth". Na hem zijn het de heer P. Vogel en als laatste de heer H. Wesseling, die het tappersbedrijf uitoefenen in "Het Wapen van Bloemendaal", totdat de heer J. Lindeman er een groentezaak start. Het moet M. Maas als kastelein en boer in 1869 in "Het Wapen van Bloemendaal" nogal voor de wind gegaan zijn, want in dat jaar koopt hij voor vijftienhonderd gulden een stuk grond van ruim acht aren ten noorden van zijn café. Op die grond had hij tevoren al een koetshuis laten bouwen en nu beoogde hij de bouw van een logement, of, zoals in de notulen van B W van 26 februari 1869 vermeld staat: "een zaal en woonhuis". Het logement, dat hij na gereedkoming met zijn gezin betrok, werd door hem "Hotel Kennemerland" genoemd.

Ons Bloemendaal | 1980 | | pagina 8