10 Op de begraafplaats liggen 374 slachtoffers begraven. Van drie van hen kon de identiteit niet met zekerheid worden vastgesteld. In de bronzen urn, ontworpen door Professor L.O. Wenckebach, bevindt zich as van de lichamen van gefusilleerden, afkomstig van het cremato rium te Velsen en van de verbrandingsoven van het concentratiekamp te Vught De luidklok dateert uit het jaar 1647 en is afkomstig uit het voorma lige Bloemendaalse raadhuis gelegen in Overveen. De klok is door de gemeente Bloemendaal in bruikleen gegeven. De grafplaatsen zijn bij de bouw aangelegd zonder fundering van de grafranden en de naamplaten, in de veronderstelling dat de harde duin- grond geen fundering vereiste. In de jaren '70 traden echter toch ver zakkingen op die de begraafplaats een verwaarloosde indruk dreigden te geven. In het kader van de werkverruimingsmaatregelen bleek het moge lijk een restauratie uit te voeren. Thans zijn alle grafranden en naamplaten gefundeerd op een dusdanige wijze dat voor tientallen jaren de begraafplaats er goed verzorgd zal uitzien. Bevrijdingsmonument Bloemendaal j FOTO DSTEVENS Het houten kruis, staande terzijde van het terrein van de Eerebegraaf plaats aan de noord-oostzijde, werd in de ochtend van zaterdag 4 decem ber 1976 door blikseminslag getroffen en totaal vernield. Een merkwaardige gebeurtenis, omdat in dit jaargetijde in het duinge bied hoogst zelden bliksem-inslagen voorkomen en omdat de aanvang van de renovatie was vastgesteld op maandag 6 december 1976. Het directoraat van de renovatie stelde zich direct ten doel een nieuw houten kruis te plaatsen uiterlijk op 3 mei 1977, opdat het zichtbaar zou zijn voor de deelnemers aan de STILLE TOCHT op 4 mei. HELICOPTER Daarbij moest naar wegen worden gezocht voor een methode van plaatsing van het 1800 kilo wegende houten kruis, welke een zo min mogelijke be schadiging van het duinterrein met zich mee zou brengen. Spoedig werd duidelijk dat deze plaatsing met zo gering mogelijke fi nanciële offers en kansen op beschadiging zou kunnen worden uitgevoerd door een helicopter. Toevalligerwijze vond er in de vastgestelde perio de van plaatsing een ongeluk plaats bij één der in de Noordzee gevestigd de olie-boortorens, waarbij de regeringen van Nederland, Engeland,

Ons Bloemendaal | 1980 | | pagina 10