Vogelenzang HISTORIE 26 situatie op korte termijn te verbeteren. De belangrijkste voorwaarde voor el ke oplossing is echter het voorkomen van verdere aantastingen van onze duinen door ons uit te spreken tegen o.a. de plannen voor een boulevard van Bloemendaal naar Ijmuiden, een voorhaven en waterwinning. Want elke ontslui ting, ook al bestaat die uit z.g. milieu-vriendelijke fietspaden en verspoe- peling van de toegangsvoorwaarden, zal onvermijdelijk leiden tot nivellering van het milieu, uiteraard tot schade van de daarin voorkomende levensgemeen schappen Wie weten wil welke "natuurlijke rijkdommen" wij de laatste 50 jaar in onze duinen zijn kwijt geraakt, leze het Verkade-album "De blonde duinen" door Jac. P. Thijsse, waarin de schrijver op verschillende plaatsen het Kennemer- land bespreekt. Het zal U weinig moeite kosten U een beeld te vormen van de grote verliezen, die hier geleden zijn. Fiets en wandel plezierig in ons mooie vogelgebied: indien U deze vogels rus tig wilt observeren in het zeeduin, doe dat dan op een doordeweekse dag. Dan kunt U naar hartelust van het leven in de natuur genieten en daardoor de rust vinden, die wij allen soms zo hard nodig hebben. Frans D. de Boer Hoofdopzichter Duin en Kruidbergerweg 66, 2071 LE Santpoort Door: P.D.Gerbrand In het begin der vijftiger jaren vond een zoon van mij op het stuk tuingrond (nu speelplaats) gelegen tussen de St. Jozefschool en de onderwijzerswoning te Vogelenzang een metalen voorwerp, dat deed denken aan een bijltje. Het was nieti verroest en bleek dan ook geen ijzer te zijn, maar evenmin koper Hoogstwaarschijnlijk was het gevondene van brons. Met de woorden: bewaar het maar goed, want het kan wel eens zeer oud zijn, was hiermee voorlopig de kous af. Nadere bijzonderheden kwamen in 1955 aan het licht. In dit jaar bezochten de leerlingen van de St. Jozefschool in het kader van de jaarlijkse schoolreis jes de tentoonstelling E 55 te Rotterdam. In een der paviljoens was een voor wereldlijk landschap met de toenmalige flora en fauna uitgebeeld. Hierin be vond zich ook een ingebouwde, goed verlichte vitrine waarin voorwerpen uit het bronzen tijdperk. Tot onze grote verrassing lag daar een bijtje, dat prak tisch identiek was met het bijltje thuis. De conclusie lag voor de hand: het gevonden voorwerp dateerde uit de bronsperiode,meer dan 3000 jaar oud. Daarna volgde een tweede verrassing. In de aflevering van Ons Bloemendaal 3e jaargang nr. 2 stond een artikel over de vondst van de kraal van Vogelen zang Dit voorwerp uit de vroege bronstijd doet vermoeden, dat er ook andere voorwerpen uit deze tijd in de omgeving van Vogelenzang zouden gevonden kunnen worden, zoals het onderhavige geval: het bronzen bijltje van Vogelenzang. Het Vogelenzangse bijltje, meer dan 3000 jaar oud, op ware grootte gewicht 250 gram foto D .Stevens

Ons Bloemendaal | 1980 | | pagina 26