ONKRUID Stinseplanten in Kennemerland IT 5 Hoewel de pijpbloem, Aristolochia clematitis L., niet in de rij van stinseplanten vermeld staat, is de schrijver dezes zo vrij de pijpbloem als stinseplant te beschouwen. Reeds in de oudheid werd de pijpbloem als hulpmiddel bij de ge boorte (ariston het beste, lochia geboorte) gebruikt. Aristolochia clematitis L. kan men vinden o.a. langs de weg bij Kraantje lek, Duin en Kruidberg en op de plek, waar Hildebrand uit de Camera Obscura haar reeds wist te staan n.l. bij Zomer- zorg (op het landgoed Caprera) De bloemen zijn buisvormig, eindigend in een bolvormige ruimte, waarin de meeldraden en stamper zich bevinden. De bloemen worden bestoven door mugjes. Het mugje kruipt door de bloembuis naar beneden tot op de bodem. Schuin naar beneden gerichte haartjes in de bloembuis verhinderen het insect weer naar boven te gaan, maar na de bevruchting verdrogen de haartjes en het insect kan nu, beladen met stuifmeel, uit de bloem kruipen, opnieuw ineen volgende bloem binnen dringen en zo voor een goede kruisbestui ving zorgen. De bloemen zijn proterogynischd.w.z. dat de stam per eerder rijp is dan de meeldraden, zodat de stamper niet be vrucht kan worden door het eigen stuifmeel, maar alleen door stuifmeel van een andere bloem, waarvan de meeldraden reeds rijp zijn. De werkzame bestanddelen van Aristolochia kan men samenvat ten onder de weinigzeggende naam aristolochiazuren (chemisch en pharmacologisch bekend) Om een duidelijk beeld van deze aristolochiazuren te krijgen zul len wij nog een plant onder de loupe nemen, waarvan het werkzame bestanddeel vergelijkbaar is met aristolochiazuren, t.w. de herfsttijloos, Colchicum autumnale L., met als werkzame stof col chicine. Beide stoffen zijn z.g. capillair-giften, zij kunnen de eigenschappen van capillairen1beïnvloedenze kunnen de nieren prikkelen urinezuur versneld door te laten. Dit laatste is van be lang, waar een snelle urinezuuruitscheiding gewenst is, dus bij lijders aan acute jicht. Zowel de Colchicum als de Aristolochia komen weer in de belangstelling als middelen tegen deze kwaal, vooral in de Angelsaksische landen, waar men er een tinctuur van bereidt. Een afkooksel van Aristolochia wordt ook wel gebruikt voor omslagen bij slecht genezende wonden; waarschijnlijk worden de phagocyten2hierdoor geactiveerd. Over hoe het precies komt, dat Aristolochia een goed hulpmiddel bij de geboorte is, is lange tijd weinig gepubliceerd geweest. Van deze plant gebruikt men de gedroogde wortelstok en het ge droogde kruid; van de Colchicum de zaden en de knol Aristolochia vergiftigingen (zeldzaam) en Colchicum vergiftiging en (komt in het buitenland nog wel eens voor) merkt men niet di rect. Het zelfde geldt bij een vergiftiging met de dodelijk gif tige groene knolamaniet, Amanita phalloides Fries. Pas na 8 a 4S uur komt de vergiftiging tot uiting. Wat is het geval Als de giftige bestanddelen (aristolochiazuren, colchicine en ama- nitine) het maag-darm-kanaal passeren en doordringen tot in de capillairen, de fijnste vertakkingen der vaten. 2)phagocyten, cellen in het organisme, die de eigenschap hebben om vreemde lichamen, bacteriën, weefselresten eet. in zich op te nemen en zo "op te ruimen".

Ons Bloemendaal | 1980 | | pagina 5