9 De provincie is nu gaan inventariseren en documenteren om te weten welke objecten belangrijk zijn. Dit hoeven niet persé huizen te zijn, maar kunnen ook bruggen, grenspalen, sluizen, gemalen en molens zijn. De heer Pabbruweambtenaar bij de provincie, vertelde hoe men te werk gaat bij het maken van een monumentenlijst. In principe wordt de inventarisatie en documentatie van monumenten per gemeente afgewerkt. In dringende gevallen, bijvoorbeeld wanneer er ingrijpende verandering op ruim telijke ordeningsgebied op til zijn, of wanneer een gemeente de hulp van de provincie inroept, kan men van de oorspronke lijke volgorde afwijken. Bij de inventarisatie krijgt de "ruimtelijk context" waarin een monument staat eveneens veel aandacht. Dat wil zeggen, dat het van belang is, dat niet alleen één op zich zelf staand monument wordt beschermd en bewaard, maar dat de hele omgeving daarmee in harmonie moet blijven. Om een voorbeeld te noemen: weliswaar is het Haringbuijs bij de Viersprong in Aerdenhout beschermd en gerestaureerd, maar doordat het op een eiland tussen twee nooit eindigende verkeersstromen staat, is de waarde ervan maar zeer betrekkelijk. Had het daarentegen op een mooie bereikbare plek gelegen, dan zou het zeker nog een veel bezochte uitspanning zoals bijvoorbeeld "Kraantje Lek" zijn. Aan de monumenteninventarisatie door de provincie gaat historisch onderzoek naar de groei van een nederzetting vooraf. Hoe bijvoorbeeld zijn de dorpen Overveen of Vogelen zang ontstaan? Hoe is de villawijk "Duin en Daal" in Bloemendaal tot stand gekomen? Daarna gaat men ter plekke kijken en velt een -subjectief- oordeel over de kwaliteit van een bepaald dorp of dorpsdeel.

Ons Bloemendaal | 1981 | | pagina 10