10 Aan welke eisen moet nu een "object" voldoen om monument te kunnen worden? Om dat vast te stellen maakt men gebruik van een criterialijstenige tijd geleden door de Bond Heemschut opgesteld. Ook "Ons Bloemendaal" heeft deze criteria gebruikt bij het opstellen van de ontwerp-monumentenlijst die we eind 1979 bij de gemeente hebben ingediend. - Allereerst kijkt men naar de kwaliteit van het object als zodanig; is het nog in de staat zoals het oorspronkelijk is gebouwd of zijn eventuele veranderingen zo duidelijk herkenbaar, dat ze als het ware "een verhaal" vertellen? - Heeft het object architectonische waarde, zowel qua interieur als qua exterieur? Is het gebouw kenmerkend voor de stijl van een bepaalde architect? Zijn er opvallende details? Of vertegenwoordigt het een typische bouwstijl b.v. Neogothiek of Jugendstil? - Is de oorspronkelijke functie van het object nog aanwezig? Is bijvoorbeeld de kerk nog Godshuis, wordt in het schooltje nog lesgegeven of wordt de villa nog in stijl bewoond? - Is het object van sociaal-historisch belang? Woonde en werkte hier een beroemd schrijver of is dit rijtje huizen een typisch voorbeeld van vroege sociale woningbouw? Voldoet het object aan één of enkele van deze criteria dan gaat men naar de omgeving kijken. Draagt deze bij aan de waarde van het geheel? Is bij een mooie villa b.v. ook nog de tuinaanleg, de tuinmanswoning en misschien zelfs het oorspronkelijke gietijzeren hek aanwezig -zoals bij de villa Parkweg in Bloemendaal-? - Tenslotte bekijkt men of een object van nationaal- regionaal- of lokaal belang is. Een dikwijls discutabele waardering overigens I Hoe belangrijk het incalculeren van de omgeving is, blijkt uit het voorgaande zonneklaar. Wanneer dan ook de directe omge ving van een monument in spe vogelvrij is, heeft bescherming

Ons Bloemendaal | 1981 | | pagina 11