12 Dit is een pluim op de hoed van Bloemendaal. Weliswaar is de huidige monumentenlijst hard aan herziening toe omdat de zogenaamde "jonge" monumenten, zoals villa's, waaraan Bloemendaal zo rijk is, er nog niet opstaan. Des te verheugender is het, dat de gemeente nu aan die herziening werkt. Ook "Ons Bloemendaal" draagt hieraan haar steentje bij. We noemden al de ontwerpmonumenten- lijst, die we verleden jaar bij het gemeentebestuur indienden. We maakten deze lijst volgens de reeds eerder genoemde criteria van Heemschut, terwijl we tevens gebruik maakten van o.a. het boek van G. Fanelli, Moderne Architectuur in Nederland, uit 1978. Speciale aandacht schonken we daarbij aan de omgeving. Daar echter het bestempelen van een "object tot monument" onveranderlijk een zekere beperking van handelingsvrijheid meebrengt, hebben wij óók aangedrongen op een koppeling van monumentenverordening en -subsidiëring. Immers tegenover aantasting van particulier eigendom door de gemeenschap moet ookeen redelijke vergoeding van de zijde van die gemeenschap staan. Toch mag bij monumenten zorg het idealisme nooit ontbreken. De vreugde die het bezit van een monument geeft, mag zeker bij het afwegen van de belangen worden ingecalculeerd! Na dit serieuze gedeelte van de historische dag konden de deelnemers nog genieten van de winterse sfeer in de Zaanse Schans en een paltrokmolen -een houtzaagmolen- in bedrijf zien en/of een tochtje over de Zaan maken om de monumenten van bedrijf en techniek waaraan de Zaanstreek zo rijk is, in ogenschouw te nemen. H. van Voorst Vader - Duijckinck Sander

Ons Bloemendaal | 1981 | | pagina 13