20 De bezittingen van het Noord-Hollands Landschap variëren nogal wat uitgebreidheid betreft. Een van de grootste "gebieden" is het Alkmaarder meer met de omringende oevers (148 ha) en het kleinste gebiedje heeft slechts een opper vlakte van 3 ha, waar zeldzame planten tot bloei komen, zoals orchideeën en zomerklokjes. Er zijn kleine stukjes grond, moeras of waterplasjes, die met zorg worden omringd om de oorspronkelijke begroeiing te bewaren. Omgekeerd beheert het NHL meer uitgestrekte gebieden, die al eeuwen kunstmatig als landbouwgronden of maaivelden zijn benut. Deze meer of minder kunstmatige gebieden geven weer gelegenheid voor vogelbroedplaatsen. Behalve landelijke bezittingen en watergebieden bezit het NHL ook bij de omgeving passende optrekjes als molens, waaronder een houten weidemolen (Hargergat) Er worden herhaaldelijk bestaande huizen voor opzichterswoninaen bestemd of er worden nieuwe gebouwd. Tot de bezittingen van het NHL behoort ook een gerestaureerde stolpboerderij in het charmante dorpje Driehuizen. De opzichters, die toezicht houden op de terreinen worden vaak geholpen door de omwonenden. HET ILPERVELD Het Ilperveld vertegenwoordigt een van de grote terreinen, die niet alleen het vermelden waard is, maar ook exempla risch is voor de strubbelingen die tussen belanghebbenden voor een dergelijk terrein ontstaan. De eerste aankoop vond plaats in 1947 en wel van de gemeente Ilpendam en het Hoogheemraadschap. Het was en is nog steeds een gebied waaraan leden van het NHL sinds jaren hun hart verpand hebben en ook voor het voortbestaan ervan hebben gevochten.

Ons Bloemendaal | 1981 | | pagina 21