22 Ondanks deze veelbelovende uitbreidingen grenst het Ilper- veld nog steeds aan een van de grote bagger- en vuilstort plaatsen en een van de grote autokerkhoven van Amsterdam en Purmerend. Bovendien nam het aantal veehouders in 197 0 en zelfs al daarvoor gestadig in aantal af ten nadele van de stand van de weidevogels. Deze konden niet meer tot broeden komen, doordat de terreinen niet meer gemaaid werden. Daarom werden sommige percelen door het personeel van de Stichting zelf gemaaid. Ook de "stoeiplaats" van de Kemp hanen wordt voortaan onder eigen beheer beschermd. Merkwaardigerwijs zijn in de laatste jaren verschil].ende orchideeën weer aangetroffen, waarvan twee exemplaren van de rietorchis uitgerekend op een van de voormalige vuilnis stortplaatsen. De natuur staat in deze kennelijk voor niets. Overigens zijn er veel nieuwe broedvogels in 197 9 waargenomen, zoals de boomvalk, kleine plevier en waterrietzangers kortom het Ilperveld was en is niet alleen een eldorado van broedvogels, bijvoorbeeld grutto, fazant, kievit, torenvalk en roerdomp, maar ook voor natuurliefhebbers en de vogelaars BLOEMENDAAL EN HET NHL Het ligt uiteraard voor de hand om nu eens onze aandacht te richten op onze uitgestrekte duinen en binnenduinrand waarop ons Bloemendaal grotendeels is gebouwd. De binnen duinrand heeft een uitgebreid en fraai bomenbestand en een. karakteristieke flora en fauna; zowel nachtegalen, fitis, tjiftjaf, mezen als de kardinaalsmutsmot en blauwtjes, maar ook de wilde roos en gele toorts gedijen hier. Merkwaardig genoeg behoren de bossen en duinen zoals Middenduin, Duin en Kruidberg niet tot het NHL, maar tot Natuurmonumenten. Dit zogenaamde Noordhollandse Duinreser vaat strekt zich uit over een oppervlakte van 47 60- ha. Het gebied "Leyduin" daarentegen werd door de provincie aangekocht voordat het NHL de gelegenheid kreeg dit er aan toe te voegen.

Ons Bloemendaal | 1981 | | pagina 23