25 "DRINKEN EN KLINKEN IN KENNEMERLAND" - restaurant "VANOUDS HET ROOMHUIS" Van 24 mei tot en met 1 juni 1980 vond in het souterrain van het Bloemendaalse gemeentehuis de tentoonstelling "Drinken en Klinken in Kennemerland" plaats, verzorgd door "Ons Bloemendaal" in het kader van een regionale serie tentoon stellingen onder dezelfde naam, maar ieder gewijd aan de eigen gemeente. Een nummer van het tijdschrif "Ons Bloemendaal" was geheel gevuld met informatie over de op die tentoonstelling aan de orde komende horeca-etablissementen in verleden en heden. Daarbij werden enkele over het hoofd gezien; van een daarvan kon nog net op tijd materiaal verkregen worden. De daarover bekend geworden informatie willen wij U niet onthouden. "VANOUDS HET ROOMHUIS" - Bloemendaalseweg 271, Overveen Op deze plaats was in de vorige eeuw een boerderij gevestigd met stal en hooiberg. In 1860 trouwde E. van Leuven met Alida van der Veldt, geboren Bloemendaalse, en vestigde op die plaats een koffiehuis en stalhou derij, genaamd het "Roomhuis". Deze Van Leuven stierf al op 39- jarige leeftijd en werd opgevolgd door zijn zoon Engelbert, die in 1899 stierf, slechts 33 jaar oud, een weduwe met 3 jonge kinderen achterlatend. De weduwe kon het niet bolwerken en verpachtte het koffiehuis. Zij hertrouwde echter met ene Koele en toen in 1909 het koffiehuis en stalhouderij afbrandde, zorgde zij voor herbouw en exploiteerde de zaak verder. In 19 26 nam een zoon de zaak over. Ook deze zoon stierf jong (op 49-jarige leeftijd) in 1943. In 1953 besloot de familie het koffiehuis, waarnaast in plaats van de stalhouderij een tabakszaak werd gevestigd, over te doen aan de heer A.J. van Schooten, eigenaar van het even verderop gelegen "Roozendaal"wiens dochter, mevrouw Beeren, in het pand, dat na de brand "Vanouds het Roomhuis" was genoemd, een restaurant begon. Het echtpaar Beeren startte later het restaurant "De Bokkedoorns" aan de Zeeweg en verpachtte de oude zaak, waarna er een Chinees- Indisch eethuis werd gevestigd, dat tot op heden bestaat. Dankzij de achterkleinzoon van de oprichter konden op de tentoon stelling een schilderij uit 1890 en enkele vooroorlogse foto's getoond worden. Niet getoond werden beelden van de uitspanning "Het Brouwerskolkje", dat jaren lang een geliefd doel was voor dagjesmensen uit de stad. Bij gelegenheid wordt naar de historie daarvan gepleegd onderzoek gepubliceerd. I.Stock-van Wilsum

Ons Bloemendaal | 1981 | | pagina 26