30 Oud Heemstede-Bennebroek is een vereniging met ongeveer 600 leden. De heer B. van Tongeren vertelt, dat niet meer zoveel excursies worden georganiseerd, men richt zich meer op plaatselijke belangen, op dit moment een gemeentelijke monumentenlijst. De vereniging bestaat overigens sinds 1947. De heer J.J. Temminck, stadsarchivaris, wijst op de belangrijke hulp die hij en zijn medewerkers kunnen bieden. Het archief be staat sinds 1857 en verwerkt ongeveer 4.500 bezoekers per jaar. Begin 1981 is de verbouwing klaar, die voorziet in een tentoon stellingsruimte, een audiovisuele afdeling en ruimte voor groeps werk. In het archief bevinden zich gegevens van de stad Haarlem en enkele partikuliere archieven. Zeer belangrijk is de topografische verzameling over Haarlem en wijde omgeving. Regelmatig worden lezingen georganiseerd over Haarlem en cursussen in het lezen van oude handschriften. In het seizoen 1981-'82 wordt een begin ge maakt met de voorbereiding van een tentoonstelling en scripties over Haarlem in 1784-1830, in samenwerking met de Rijksuniversi teit Leiden. De heer D.H. Couvée haakt hierop in met de mededeling, dat het Frans Halsmuseum aan deze tentoonstelling onderdak zal verlenen. In het museum is de prachtige kollektie Bavo-zilver uit de Groote Kerk te zien. Een serie lezingen wordt voorbereid voor mensen die betrokken zijn bij het opzetten van historische verzamelingen. De heer A.G. van der Steur benadrukt het belang van kontakt tussen de verenigingen in de regio, bijv. door middel van het rondzenden van informatie over lezingen, excursies e.d. Daartoe zal een lijst van kcntaktpersonen aan de aanwezigen worden toegestuurd. De provincie kan behulpzaam zijn bij het opstellen van monumenten lijsten, via de Culturele Raad in Velsen. Over het punt subsidie moet nog eens gesproken worden, sommige verenigingen ontvangen die, andere niet. Benadrukt wordt de noodzaak van het maken van interviews met oudere inwoners. Hiervoor is nog een zekere techniek vereist: een goed hulpmiddel kan het boek van Suzanne Piët zijn "Een vraag, een weet", uigave Ambo. Het gemeentearchief zal onderzoeken of een cursus interviewtechniek gegeven kan worden. De Stichting Historisch Museum stelt zich voor in de nazomer een 'historische markt' te houden in de Vleeshal, waarop alle vereni-

Ons Bloemendaal | 1981 | | pagina 31