GRENSPAAL OP DE KENNEMERWEG TE BLOEMENDAAL Op 29 juli 1980 ontvingen wij van mevrouw C.C. Veen-Stuurman een brief met de volgende inhoud: "Op de Kennemerweg-grens Santpoort staat, naast het fietspad, een oude grens steen met aan de ene zijde de letters R.L. 7 en aan de andere zijde H.B. 7. In de literatuur over Bloemendaal en Santpoort heb ik nergens iets over deze steen kunnen vinden. In het boekje 'Santpoort, 't playsante buyten'blz. 15, staat echter wel iets over een grenssteen, nl. de steen op de hoek Wüstelaan- Velserhooftlaan. Op deze steen staan de letters H.B.M. en deze letters betekenen Honds Bosse Maat. Van het Hoogheemraadschap van Hondsbos. Zou het mogelijk zijn, dat de letters op de Kennemerweg-steen Honds Bosse en Rijn Land betekenen? Of is u een andere uitleg bekend? Het is nl. precies de knik in de grenslijn, die al van oudsher de scheiding tussen Aelbertsberg en Velsen aangaf Als u mij opheldering over deze geheimzinnige letters (voor mij althans) zou kunnen geven, zou ik dat zeer op prijs stellen." w.g. mevr. C.C. Veen-Stuurman Omdat wij menen, dat het antwoord aan mevrouw Veen meer Bloemendalers zal inte resseren, kunnen wij melden, dat de heer Stevens deze zaak heeft uitgezocht en daarbij op het volgende stuitte: De grenssteen, welke door mevrouw Veen wordt bedoeld, werd in juni 1851 geplaatst. Hij werd vervaardigd door de Haarlemse steenhouwer A.N. Toepoel en kostte 12,33. De nieuwe stenen palen - 15 in totaal - vervingen de groen geschilderde houten palen uit 1730. Zij vormden inderdaad de grens tussen het Hoogheemraadschap Rijnland en het Hoogheemraadschap van de Hondsbossche. (zie ook het afgebeelde kaartje) 12

Ons Bloemendaal | 1981 | | pagina 13