m Het interieur van de kapel. De foto dateert uit de tijd direct na de voltooiing van de bouw. Het kapelletje werd in achtkantige vorm uitgevoerd, de blauwdruk (aan wezig bij Publieke Werken) geeft daar een fraai beeld van. De vloer was van beton, dat weer bedekt was met basaltine tegels. De licht openingen werden "met geel kathe draalglas" dichtgemaakt. Er wordt na deze aantekening niet gesproken over de glazen van Joep Nicolaas, die dus kennelijk later de voor lopige glazen hebben vervangen. In het Bestek wordt aangetekend, dat er in "de kloktoren een klok kenstoel van eikenhout" vervaar digd wordt aangebracht, waarna een ijzeren kruis met koperen spijkers op de nok van het symmetrische achtkantige dak wordt geplaatst. Bij het binnengaan van de kap.el valt het op, dat er een uiterst imposante en fraaie luchter hangt. Bovendien zijn er, weer voor alle acht hoeken, grote matte of melk achtige glazen aangebracht waar op ieder van deze een grote zachtge- kleurde bloem is geschilderd. Het is niet duidelijk door wie en wanneer deze zijn aangebracht. Dat geldt eveneens voor de tegel vloer, die in een fraai mozaïek is uitgevoerd Het was ook Dom Bellot, die de 14 kapelletjes (staties) voor de kruisweg van het kerkhof ontwierp, waarvan er jammer genoeg momenteel nog maar vier overeind staan. Zelfs de reliefs (waarschijnlijk beschilderd gips) vergaan gedurende een halve eeuw wind, regen en sneeuw, zijn vrijwel volledig vervaagd en ontdaan van vorm en verf. De andere tien zijn door de doodgraver, de heer G. van het Veld, die het kerkhof met veel zorg en toewijding beheert, veilig opgeborgen. Hij hoopt in overleg met het kerkbestuur, en vooral de voorzitter, pastoor Oostelbos, een oplossing te vinden om de staties weer een waardige plaats te kunnen geven op het rijkbegroeide kerkhof Een voor de Stichting "Ons Bloemendaal" interessante noot werd in de notulen van de kerkvergadering dd. 21 juli 1925 gevonden. Hier volgt de letterlijke tekst: Een van de kerkmeesters heeft zich "geërgerd over de wijze waarop het graf van de familie X is gemaakt. De gegraven opening is zo groot, dat van verschillende boomen welke het graf belenden, de wortels geheel ontbloot en afgehakt worden, waardoor hij vreest, dat de boomen zullen doodgaan. Hij zou willen voorstellen dat in het vervolg bij het maken van graven, wanneer er boomen of struikgewassen moeten worden beschadigd, daarvoor eerst toestemming moet worden gevraagd. Hier toe wordt besloten". Voorwaar, een bezorgde natuurliefhebber aan wie wij ons 19

Ons Bloemendaal | 1981 | | pagina 20