BEHOUD aan het Santpoorterplein te Haarlem om de historische diorama's van dr W.G.L. Wieringa te bewonderen. Dr Wieringa - vader van ons bestuurslid mevrouw Slagter - was leraar aan het Lorentzlyceum en vervaardigde alleen en met leerlingen deze 'kijkkasten' met historische taferelen. Dankzij de levendige inleiding van mevrouw Slagter over hun ontstaansgeschiedenis en haar deskundige uitleg tijdens de bezichtiging, kwam de geschiedenis "Van Ichnaton tot Napoleon" voor ons geheel tot leven! Het meest besproken onderwerp was dit jaar het kunstgrasDe Hockeyclub Bloemen- daal wil op de terreinen aan de Zomerzorgerlaan een kunstgrasveld aanleggen. De velden zijn eigendom van de gemeente, die op grond daarvan toestemming moet ver lenen wil aanleg mogelijk zijn. Om tot een verantwoorde besluitvorming te komen, stelde het college van burgemeester en wethouders begin 1981 een adviescommissie in, waarin - naast vertegenwoordigers uit de sportwereld, van het ministerie van CRM en de omwonenden - ook 'Ons Bloemendaal' zitting nam. In deze commissie heb ben onze vertegenwoordigers, mevrouw Slagter en de heer Hubrecht, zich niet vol komen afwijzend opgesteld; wel maakten zij bezwaar tegen aanleg van een kunst grasveld vlak onder Caprera. Ons niet absoluut afwijzen van dit kunstgras, waarbij we ervan uitgingen, dat men bij een botweg "nee" dikwijls minder bereikt dan met een "ja, mits", heeft onder omwonenden nogal wat irritatie en onbegrip gewekt. Op verzoek van de heer J.A. Roose zond het bestuur dan ook in november 1981 aan alle contribuanten een brief met de vraag zich te willen uitspreken over de wenselijkheid van het houden van een vergadering inzake het kunstgras. Hierop ontvingen wij slechts 17 posi tieve reacties, terwijl 5 briefschrijvers te kennen gaven zich met het gevoerde beleid te kunnen verenigen en een vergadering dus niet nodig te achten. Op grond hiervan vond het bestuur het niet zinvol een extra vergadering te beleggen. Intussen heeft de gemeenteraad in januari 1982 het college van burgemeester en wethouders gemachtigd met de hockeyclub te gaan onderhandelen over de aanleg van het veld en over de daarbij te stellen voorwaarden. Wanneer men nu de stemverhou ding in de raad bekijkt - 12 voor en 5 tegen - lijkt het duidelijk, dat 'Ons Bloemendaal' zich van een juiste tactiek heeft bediend, In ieder geval kunnen we nü bij burgemeester en wethouders met recht en reden aandringen "op het stellen van stringente voorwaarden om de visuele schade van het kunstgrasveld te beper ken" of: "om door een verantwoorde landschappelijke inrichting de zaak in goede banen te leiden". De sectie 'groen' heeft zich door deskundigen laten adviseren, alsook literatuur bestudeerd, over de beste wijze van onderhoud van laanbomen en plantsoenen. Op grond van deze informatie bepaalden wij dan ook ons standpunt ten aanzien van het gemeentelijk kapplan, dat ons - zeer attent - ruim op tijd door Publieke Werken ter beoordeling werd voorgelegd. Dit jaar volstonden we met een globale inventarisatie van het gemeentelijk laan- bomenbezit. We bemerkten, dat er langzamerhand verandering in het beleid komt: bomen tot aan hun stam in het asfalt wórden successievelijk van deze verstikkende last ontdaan, er wórdt aan boomonderhoud gedaan, Caprera en het Bloemendaalse Bos zijn op deskundige wijze onderhanden genomen. Met de dienst Publieke Werken be treuren wij het massaal kappen van iepen wegens iepziekte; wij begrijpen echter dat dit moet. In Engeland, Frankrijk en Duitsland laat men de dode iepen gewoon staan, voorwaar geen voorbeeld ter navolging.' 7

Ons Bloemendaal | 1982 | | pagina 8