Kritiek hebben we nog steeds op het maar mondjesmaat opnieuw inplanten van nieuwe bomen, zeker op markante punten; op het kaalharken van heesterplantsoenen, waar door alle humus verloren gaat en er voor vogels niets meer te fourageren valt, alsook op het wel erg kwistig rondspuiten van herbiciden, ieder voorjaar weer opnieuw. Naar onze mening zou een genuanceerder beleid gevoerd kunnen worden. Voorts vallen onder het hoofdstuk "behoud" natuurlijk ook de gebouwde objecten. De ontwerp-gemeentelijke monumentenlijst kwam in het afgelopen jaar in wat snel ler vaarwater terecht. Burgemeester en Wethouders benoemden een commissie van deskundige adviseurs, be staande uit mr H.E. Phaff, oud-directeur Vereniging Nederlandse Gemeenten, tevens lid van de Monumentenraad van de minister van CRM, de heer P. Jongens, oud-hoofd bureau Monumentenzorg van de gemeente Haarlem, en drs J.G. Vermeulen, architec tuur-historicus in dienst van de provincie Noord-Holland. Dit drietal heeft in het afgelopen jaar zeer veel werk verzet en Burgemeester en Wethouders eind 1981 een advies aangeboden. Bij het overleg hierover is ook 'Ons Bloemendaal' betrokken geweest. Bij ons advies hebben we ook de nadruk ge legd op een passende subsidieregeling voor eigenaren van gemeentelijke monumen ten. Binnenkort zal de gemeenteraad zich over deze voor Bloemendaals aanzien zo belangrijke kwestie buigen. Als de jaarvergadering 1982 gehouden wordt, zal het nieuwe kantoor van de Rabo bank aan de Bloemendaalseweg in Bloemendaal waarschijnlijk juist in gebruik ge nomen zijn. Hier waren eertijds sigarenmagazijn Muller en banketbakkerij Denijs gevestigd met hun karakteristieke pui met zuiltjes en lofwerk. Zoals wij in het vorige verslag meldden, was behoud hiervan ter plaatse door het verwerkte mate riaal - pijpaarde - niet mogelijk. De Rabobank bleek echter alleszins begrip te hebben voor de bezwaren van veel Bloemendalers tegen het verdwijnen van wéér een stukje vertrouwd dorp. 'Ons Bloemendaal' kreeg dan ook gelegenheid het ontwerp voor de nieuwe pui te beoordelen. Architect A. Stoop heeft - naar onze mening - met redelijk succes de nieuwe pui aangepast aan de bestaande gevelwand. Voorts kregen wij bij de sloop de beschikking over de pilasters en de daarboven aanwezige, met guirlandes versierde, vensters. Deze liggen nu opgeslagen bij een onzer bestuursleden en zullen te zijner tijd heel goed dienst doen bij een of andere tijdelijke of permanente tentoonstelling. We hebben ons met het voorontwerp-bestemmingsplan 'Van Koeduin tot Houtvaart' beziggehouden. Onze conclusie is, dat waakzaamheid geboden is. Te zijner tijd zullen we het ter visie liggende ontwerp kritisch bekijken. Tegen de plannen van manege Brandwijk om aan de Duinlustweg in Overveen een om vangrijk gebouwencomplex neer te zetten maakten wij bij een zogenoemde artikel 19-procedure bezwaar. Dit deden we niet omdat de situatie er nu zo fraai is, ook niet om de heer Brandwijk te belemmeren in de uitoefening van zijn bedrijf, waar van bovendien veel kinderen plezier hebben, wel omdat we bevreesd waren dat voor al de hoogte van de te bouwen manege het landelijk karakter van de voormalige kwekerij Duinlust zou aantasten. Met de heer Brandwijk kwamen we echter tot een bevredigend compromis: hij verbond zich de toekomstige gebouwen zodanig van groen te voorzien, dat de 'hardheid' er af is, en 'Ons Bloemendaal' trok het bezwaar schrift in. Bij de Stichting 'Pro Senectute', die op het ogenblik het nieuwe Wildhoef bouwt, drongen we aan op herbouw van het tuinkoepeltje van 'Keetje Crommelin'. Dit moest plaats maken voor de nieuwbouw. Ons verzoek bleek niet aan dovemansoren 8

Ons Bloemendaal | 1982 | | pagina 9