IJSKELDERS In onze moderne tijd hebben wij allerlei gemakken tot onze beschikking, zoals middelen van vervoer waarmee mensen en goederen van de ene plaats naar de andere gebracht kunnen worden: trein, auto, fiets, luchtballon, vliegtuig en zo meer. Dan zijn er verbeterde methoden van verwarming van huizen, scholen e.d. En tenslotte zijn er tegenwoordig methodieken waarbij niet de verwarming, maar juist afkoeling een groot gemak geeft. Koeltechnieken worden al sinds eeuwen en overal ter wereld ontworpen en toege past, en, zo het zich liet aanzien, onafhankelijk van elkaar. Dat blijkt uit een boek dat sinds kort alleen over dit onderwerp is verschenen. De titel luidt: "Ijskelders, koeltechnieken van weleer", A.W. Reinink en J.G. Vermeulen, uitge verij Heuff, Nieuwkoop 1981. Ijs wordt meestal geassocieerd met het schenken van ijsgekoelde champagne, die ook al in de vorige eeuw werd genoten, maar alleen door de weiges telden. In die tijd waren er trouwens geen ijskasten, zoals tegenwoordig, maar onze voor ouders waren wel zo vindingrijk om in de winter ijs te verzamelen uit bevroren plassen, meertjes of sloten, om dat voor de zomer op te slaan in diepe kuilen die weer geïsoleerd werden tegen warmere buitentemperaturen, een soort ijskast dus: de ijskelder. Ijsblokken werden trouwens ook in heel andere situaties gebruikt. Zo kunnen we bijv. denken aan het koelen en conserveren van voedingsmiddelen, verkoeling bij verwondingen en ziekten om de koorts te drukken; penicilline bestond in die tijd immers nog niet! Mijn zwangere moeder trok zich in warme tijden ook terug in de kelder In Bloemendaal is tot nu toe een zèstal ijskelders gevonden; het is niet onmoge lijk dat er vroeger nog meer kelders zijn gebruikt, maar dat ze vervolgens dicht gegooid zijn vanwege gevaar voor instorting. Het is bovendien niet onmogelijk dat in de loop van de tijd nog kelders worden herontdekt. Kennelijk hebben de bouwers onafhankelijk van elkaar of in verschillende tijd perken deze hoge kelders gebouwd. Wat is nu de reden voor zulke hoge ruimten? Is het vanwege de constante koeling van zuLke grote luchtreservoirs? En dan op een optimale temperatuur? Niet te warm en niet te koud. Wij zullen een aantal van onze Bloemendaalse ijskelders voor u beschrijven. Enkele zijn van buiten nog in goede staat, zoals die in Middenduin. Het poortje van deze ijskelder staat direct langs het pad van Middenduin en stond eind december 1981 onder een fraaie dikke laag sneeuw. De Zanderijvaart was dan ook stevig dichtgevroren, zodat je de neiging kreeg om het ijs eruit te hakken en het in een diepe kelder te bewaren voor warmere tijden. De ronde koepel lag onder een laag maagdelijke sneeuw. Het groene deurtje heeft nog steeds een kleine vierkante opening, waardoor de vleermuizen de gelegenheid krijgen om in en uit te vliegen. Deze ijskelder op het landgoed Middenduin is wel een merkwaardig specimen. Het geheel ziet er goed uit (zie foto) Bovendien zijn interessante details waar te nemen. Deze ijskelder is (of liever was) 9 meter diep en 5,5 meter in doorsnee en bereikbaar via een korte oplopende gang. Vroeger zijn er drie deuren in die gang geweest om de warmte buiten te houden. Nu is er alleen een solide buitendeur, met de tekst "aanraken zeer gevaarlijk". Een getekende schicht is als waarschuwing bedoeld, maar we mogen wel aannemen, dat ook deze kelder weer is dichtgegooid om ongelukken te voor komen. Ondanks deze ene deur is de binnentemperatuur slechts aan geringe fluc tuaties onderhevig. De kelder bergt geen blokken ijs uit de Zanderijvaart meer, maar herbergt wel andere, haast even levenloze objecten, die al evenzeer van het stabiele klimaat profiteren: net als veel andere ijskelders is die te Middenduin als winterkwartier door een kolonie vleermuizen in bezit genomen. Voor het 9

Ons Bloemendaal | 1982 | | pagina 10