DE JOODSE BEGRAAFPLAATS TE OVERVEEN In elk geval iets dat zo bleef boeien, dat je ruim veertig jaar later besluit op onder zoek uit te gaan in de hoop die sluier van geheimzinnigheid voor eens en altijd op te lichten. De gegevens blijken echter schaars en een eerste onderzoek in de omgeving levert Eet nieuwe toegangshek tot de Joodse Begraaf- aweinig op. Er loopt een plaats te Overveen. (foto Paul Bienfait) spoor naar Amsterdam, dat lijkt te verzanden in verlorengegane archieven. Maar dan kom je in contact met dr Jaap Meyer, de joodse historicus, die op zijn lijst van nog te behandelen onderwerpen onder meer de Joodse Begraaf plaats te Overveen heeft staan. Dankzij zijn enorme kennis van zaken èn zijn speurzin en volharding stromen de gegevens binnen. Archiefstukken die al lang vergeten en zoekgeraakt waren of die men als verloren gegaan beschouwde komen boven water. Een boeiend stukje Nederlands-Joodse geschiedenis krijgt langzaamaan inhoud en de Joodse Begraafplaats wordt een vertrouwde plek. Mogelijk is het u indertijd net zo vergaan als mijen heeft ook u een herinnering aan de Joodse Begraafplaats die stamt uit de tijd dat u aan de hand van vader of moeder op een zonnige zondagmiddag naar het Brouwerskolkje wandelde. De heenweg of de terugweg leidde dan via de Tetterodeweg langs die geheimzinnige plaats, waar hoge muren en een vreselijk dichte poort iets verborgen hielden, dat alleen al door dat verborgen blijven, mateloos boeide. "Pap, wat is dat eigenlijk? Wat zit daar achter?" "Dat is een oude Joodse begraafplaats. Kijk maar, er staan Hebreeuwse lettertekens op." "0", (en wat moest je je daar dan bij voorstellen?) In 1795 trekken de Fransen ons land binnen en met hen komen de idealen van de Franse revolutie hierheen. De plechtige afkondiging van de 'Rechten van den Mensch en Burger' volgt. In Amsterdam bevindt zich onder de joodse bevolking een groep ontwikkelde en vooruitstrevende lieden (een groot deel van hen is al geruime tijd lid van de sociëteit 'Felix Libertate', waar zij veel en vaak over hun ideeën spreken), die deze afkondiging met beide handen aangrijpen om hun ideaal, de emancipatie van de Nederlandse Jood in gang te zetten. De leiders van de Amsterdamse joodse gemeenschap, de parnassijns (kerkbestuurders) 13

Ons Bloemendaal | 1982 | | pagina 14