gegeven moment nodig is de koet siers te manen Clara Cohen - overleden 1808, de op één na oudste grafzerk. "voort- (foto Paul Blenfalt) _aan bij gelegenheid van 't transporteeren van een lijk naar Overveen, door te rijden zonder zich onderwegs op te houden, alzo zulks meer met de decentie aan een lijk verschuldigd, overeenkomstig is" - vermoedelijk legden de koetsiers op de lange tocht naar Overveen onderweg hier en daar aan om de koude te verdrijven. Na 1808 worden er in Overveen alleen nog mensen begraven, die verwant zijn èn zich verwant voelen aan de stichters van de Nieuwe Gemeente, ën te kennen hebben gegeven juist hier begraven te willen worden. Voor zover het was na te gaan, zijn dat er ongeveer honderd-en-twintig geweest. Onder hen bevinden zich vele Wertheims, onder anderen de bekende "A.C." (1832-1897), tijdgenoot van Sarphati. Ook mr Ernst Lodewijk Visser, president van de Hoge Raad in 1939, en overleden in 1942 nog net v5or de eigenlijke "Endlösung" begon, heeft hier in Overveen zijn laatste rustplaats gevonden. Zijn echtgenote, overleden in maart 1944 in het kamp Westerbork, is eveneens op Overveen begraven. Wie daarvoor toestemming gevraagd èn verkregen hebben is nog een duistere zaak, maar bijzonder is het wel. Wij weten dat de grote toegangspoort voor deze begrafenis is geforceerd, want er was niemand meer om de poort met de sleutel te openen.... De laatste begrafenis tot nu toe vond in de herfst van 1981 plaats. Gemeente zal, op zijn verzoek, door het bestuur bij Jan Scholten worden aanbe volen. In die zelfde notulen lezen wij dat het op een Zo heeft Bloemendaal binnen zijn grenzen een bijzonder sfeervol en bovenal uniek stuk joodse geschiedenis onder zijn hoede. Kortgeleden heeft de gemeente zich bereid verklaard het onderhoud van de begraafplaats, dat naar joodse traditie slechts summier hoeft te zijn, op zich te nemen. De zorg voor de zerken blijft bij de Nederlands-Israëlitische Hoofdsynagoge in Amsterdam berusten. Op kosten van de Gemeente Bloemendaal is een eenvoudig, strak, smeedijzeren hek vervaardigd, dat de oude verveloze, houten toegangspoort vervangt. Voor het eerst krijgt de wandelaar zicht op wat er zich achter de muren bevindt. Het is van harte te hopen, dat er hierdoor een einde komt aan de voortdurende vernie lingen gepleegd door over de muren klimmende nieuwsgierigen. 15

Ons Bloemendaal | 1982 | | pagina 16