EEN AERDENHOUTSE WIJSGEER: DR J.D. BIERENS DE HAAN 14-10=1866 - 27-9-1943 In Aerdenhout, beter gezegd in Bentveld, heeft jarenlang een zeer bijzonder man gewoond: dr J.D. Bierens de Haan, een wijsgeer die in zijn tijd een grote bekend heid genoot, en die op het geestelijk leven in ons land een grote invloed heeft gehad. Bierens de Haan was een verdediger van de idealistische wijsbegeerte. Idealis tisch, niet in de zin van het streven naar een wereld van de wensdroom, maar van een levensbe de idee als de alle dingen ge Alles wat wij is alleen te de idee, en zo beginsel van de materie, Bierens de predikant was 1908, nadat kantschap had, in Bent Aanvankelijk zijn gezin aan het huis nr. 3 nog in een omgeving stond, weinig huizen voor een groot verlaten, eerste winter was wel enigs stuk, want in was het een er was geen geen waterlei foon was er winkel evenmin, len moesten komen. In die veldsweg nog Zandvoortse rij tuigen, elektrische plaats, maar nauwelijks was in het begin van deze eeuw nog een arcadis het ongerepte. Voor Bierens de Haan was dit een reden om er z liet een huis bouwen, Slingerweg nr. 2, dat de dr J.D. Bierens de Haan ch woonoord. schouwing waarin grondslag van dacht wordt, zien en ervaren begrijpen vanuit beschouwd is het de wereld niet maar het denken. Haan, die eens is in het jaar hij zijn predi- vaarwel gezegd veld komen wonen, woonde hij met de Pentislaan, in dat toentertijd zeer landelijke Er waren maar en die waren deel in de winter Zo werd hij de bewoner en dat zins een waag de wintermaanden verlaten oord, elektrisch licht, ding, een tele- nieten een Alle levensmidde- uit Haarlem tijd was de Bent een zandweg en de laan een weg voor Wel had de tram er een stop- verder was er verkeer, Bentveld het had nog iets van ich blijvend te vestigen en hij naam 'Duinhage' zou krijgen. Bierens de Haan heeft een groot aantal jaren Latijn gedoceerd aan de Bloemen- daalse meisjesschool 'Het Kopje'. In zijn studeerkamer in 'Duinhage' zijn de vele boeken en artikelen ontstaan, die hij over wijsgerige onderwerpen geschreven heeft, en daar zijn ook de lezingen en spreekbeurten voorbereid die hij hield in de School voor Wijsbegeerte bij 22

Ons Bloemendaal | 1982 | | pagina 23