verkrijgen van de nectar, zien we ook weer een specifieke aanpassing. De bloemen bloeien in de avond en de nacht, geuren sterk en hebben heldere, vaak licht gevende kleuren. Bijv. kamperfoelie, nachtsilene, zeepkruid en verscheidene soorten orchideeën geuren 's avonds sterk en de helder gele bloemen van de teunisbloem staan als lampions in de lichte zomerse nachten. Ook hier moeten de bloemen gemakkelijk voor de vlinders bereikbaar zijn en ze steken dan ook vrij boven de plant uit. Sommige nachtvlinders blijven als kolibri's voor de bloem hangen om met hun lange roltong de nectar uit de bloem te zuigen. De meeste vlinders zijn aan bepaalde planten gebonden, niet zozeer voor de vlin ders zelf als wel voor de rupsen, die de plant als voedsel nodig hebben. De brandnetel is een graag bezochte gastplant; de rupsen van de Kleine vos, Atalanta, Dagpauwoog en de Distelvlinder eten van zijn bladeren. Zoals bekend zijn de rupsen van de Koolwitjes verzot op koolbladeren tot verdriet van de tuinders. Van het Geaderd witje, met zijn duidelijk geaderde tekening op de witte vleugels, leven de rupsen op meidoorn, lijsterbes of sleedoorn. Weer andere rupsen zijn gespecialiseerd op klaversoorten. Een bekend verschijnsel in de duinen is de zwart-oranje Zeebrarups, die hele planten van het jacobskruiskruid kaal kan vreten. Uit de pop verschijnt naderhand het rood-zwarte St. Jacobsvlindertje Voor wie de verschillende soorten vlinders nader wil leren kennen, zijn er enige boekjes. Een aardig boekje is "Vlinders" uit de serie Thieme's zakboeken voor natuurvrienden door G. Rein en J. Zech met mooie duidelijke kleurenfoto's. Nymphalis polychloros (60 mm) Grote Vos Vanessa atalanta (57 mm) Distelvlinder Nymphalis antiopa (65 mm) Rouwmante1 Vanessa oardui (55 mm) Atalanta of Admiraal 37

Ons Bloemendaal | 1982 | | pagina 38