BLOEMENDAALS VERLEDEN Juist omdat er al zoveel over is geschreven, moge het wellicht overbodig lijken in dit blad de aandacht van de lezers te vestigen op een in de herfst van het vorige jaar in Bloemendaal uitgegeven boekje, door een Bloemendaler geschreven, en handelend over een stuk geschiedenis van Bloemendaal. Wij doelen op het werk "De blekersfamilie Bijvoet in Bloemendaal" van Wim Post. Wim Post is geen onbekende in onze kring, gezien zijn waardevolle medewerking aan de tentoonstellingen 'Drinken en Klinken in Kennemerland'die twee jaar geleden in verschillende gemeenten in onze regio werden georganiseerd. In dit verband wijzen wij op een aantal artikelen van zijn hand in ons blad van mei 1980, waarin hij de geschiedenis van enkele in onze gemeente gevestigde herbergen en koffiehuizen in historisch verband beschreef. Post is zijn leven lang ijverig bezig met onderzoek en bestudering van geschied kundige aard van Bloemendaal en omstreken. Men heeft hem daarbij leren kennen als een waardevolle amateur-historicus. Hij heeft dat werk steeds verricht in zijn vrije tijd voor zover zijn werk als timmerman/aannemer dat toeliet. Bij de totstandkoming van dit boek heeft zijn vestiging in de woonplaats - Korte Kleverlaan - een duidelijke rol gespeeld. Hij wilde oorsprong en totstandkoming van die plek weten en met grondig onderzoek in kadaster, archieven en particu liere collecties en met grote speurzin kwam hij tot zoveel gegevens, dat hieruit dit boekwerk ontstond. Zoals hij zelf in zijn voorwoord schrijft, is zijn belangstelling niet beperkt gebleven tot 'het plaatjes kijken', maar uitgelopen op jarenlang onderzoek. Hierbij bleek, dat in vorige eeuwen de blekerijen in hoge mate het beeld van Bloemendaal bepaalden, totdat in de 18e eeuw deze tak van ambacht geleidelijk afnam en in het begin van deze eeuw verdween. Intussen namen bollenvelden en grote buitenplaatsen hun plaats in. Wij menen niet beter te kunnen doen dan bij allen, die de doelstellingen van de Stichting 'Ons Bloemendaal' een warm hart toedragen, het boek met nadruk aan te bevelen. Aan de hand van een van de bekende blekersfamilies - namelijk die van de Bijvoets - heeft Post op een plezierige en interessante manier een niet onbelang rijk aspect van de geschiedenis van Bloemendaal uit de doeken gedaan, met als bijkomend voordeel dat vele namen van lanen en plaatsen voor de huidige ingezete nen plotseling veel duidelijker zijn geworden. Het boekje is trouwens door aan trekkelijke illustraties bijzonder verlevendigd. Het boek is uitgegeven door Boekhandel J.M. de Wit en gedrukt door de drukker van ons tijdschrift, Amicitia, en verkrijgbaar voor 19,90. Na lezing van deze uitgave beziet men het Bloemendaal van heden met andere, meer doordringende ogen. Meer dan ooit is men overtuigd, dat het behoud van het culturele en historische erfgoed van onze gemeente zoveel mogelijk moet worden bevorderd. AAV 38

Ons Bloemendaal | 1982 | | pagina 39