JEUGDHERINNERINGEN AAN 'DE RIJP' Inleiding Deze herinneringen aan "De Rijp" werden geschreven door twee kleindochters van ir. A. Stoop en mevrouw W. Stoop-van Deventer, die het huis van 1897 tot 1935 bewoonden en door hun stijl een stempel drukten op hun kinderen, kindskinderen, maar ook op het Bloemendaal uit het eerste kwart van de 20e eeuw. De heer en mevrouw Stoop werden beiden in Dordrecht geboren, respectievelijk in 1857 en 1859. Als piepjong echtpaar vertrokken zij in 1880 naar het toenmalige Nederlands Indië. Een leven van hard werken en zorg, maar ook van geluk en voorspoed was hun deel. In 1897 keerde de familie Stoop, nu uitgebreid met 4 dochters, voorgoed naar Nederland terug. Bloemendaal met "De Rijp" werd tot woonplaats gekozen. In Bloemendaal werd tenslotte nog een zoon geboren. Toen later de kinderen trouwden, vestigden verscheidenen van hen zich in de buurt van "De Rijp". Op de kleinkinderen - ruim twintig in getal - hebben het huis en zijn bewoners een onvergetelijke indruk gemaakt. Twee kleindochters, nu respectievelijk 75 en 71 jaar oud, schreven hun herinne ringen op. Met de dood van grootvader Stoop in 1935 hield "De Rijp" voor de kleinkinderen eigenlijk op te bestaan. Gedurende de tweede wereldoorlog was het gevorderd door de Duitse bezetter. Na de oorlog woonden er talloze gezinnen uit IJmuiden, van daar door de Duitsers verdreven, omdat hun huizen gesloopt werden. Pas in 1960 werd het huis gesloopt, nadat het eerst nog dienst had gedaan als decor voor de film "Het huis" van Louis van Gasteren. Daarna verrees op de plaats van het huis, de moestuin en de vijvers het tegen woordige bejaardenhuis "De Rijp". Huize 'De RijpFentekening van Anton Fieakaangeboden aan ir. A. Stoop op diens 70ste verjaardag (18 oktober 1926) De tekening bevindt zich in het Gemeentearchief te Bloemendaal. 4

Ons Bloemendaal | 1982 | | pagina 5