Gerrit Kuit speelde elk jaar voor Sinterklaas - een indrukwekkende, maar ook goedhartige Sint. Hij werd bijgestaan door zijn zoontje als een glunderende en roezwaaiende Piet. Zo reed dan de goede bisschop op een van grootvaders paarden langs Bloemendaals wegen om de talrijke kleinkinderen van goede gaven, strooi- goed en.een vermanend woord of een loftuiting, al naar ondeugden of deugden, te voorzien. Gerrit Kuit was grootvaders koetsier. Grootvader was echter een vooruitstrevend man en toen het automobiel in zwang kwam, was hij een der eersten die er een kocht. Gerrit werd toen - naast koetsier - de chauffeur van een der eerste auto's van Nederlands fabrikaat: een Spijker met het nummer G 1 (de auto's in de provincie Noord-Holland hadden een nummer met een G; in Zuid- Holland met een H, in Groningen met een A, enz.). De 'tuin' rond "De Rijp" - op deze plaats staat nu een vleugel van het huidige bejaardentehuis. Een andere karakteristieke figuur was Marie de Zeeuw, een struise vrouw in Zuid- bevelandse dracht: gesteven kanten kap gouden oorijzers en een ketting van dikke bloedkoralen. Zij zorgde voor de schoonmaak van huize "De Rijp". Dankzij haar vlijtige handen blonken en glansden vloeren, tafels, trapleuningen, deuren en ramen. Kerstmis was het feest waarop alle kinderen en kindskinderen van het echtpaar Stoop verzameld waren op "De Rijp". In de hall stond dan een reusachtige kerst boom, van boven tot onder versierd met flikkerende lichtjes. In de eetkamer was de lange tafel gedekt met fijn damast en kristal en met vele kaarsen verlicht. Naast het bord van elk kleinkind een verrassing, meestal in de vorm van een ver siersel voor de eigen kerstboom thuis: een glazen kerstklokje, een ooievaar, een pauw, een hertje, een paddestoel of wat er al aan een kerstboom kan hangen, tot wassen engeltjes met glanzende vleugels toe. Naast de borden lag ook voor ieder een "pistache", een - typisch Engels - kerstgrapje, een soort trekbommetje waar voor ik een heilige angst koesterde. Een van mijn heerlijkste herinneringen aan "De Rijp" is het verstoppertje spelen. In het grote huis waren tal van opwindende verstopplaatsen tot in de klokketoren toe. De buutplaats was steeds de grote bronzen Chinese olifant op het ruime 6

Ons Bloemendaal | 1982 | | pagina 7