gebouwd, en de tegenwoordige gevel staat dus nog altijd op de plaats waar hij in 1773 ook al gestaan heeft. De ouderdom van het huis kan men ook afleiden uit het metselwerk. De kelder is het oudste en oorspronkelijkste deel van het huis. Hij heeft een gepleisterd tongewelf en er liggen plavuizen van 19 x 19 cm. Zij kunnen uit de 17e eeuw en ook van nog vroeger stammen. Latere plavuizen hebben een grotere afmeting, bijvoorbeeld 23 x 23 cm. Het oude klaphekhuis, zo laten ons de beide tekeningen zien, schijnt wat belang rijker dan een gewoon duinboerderijtje en ook dan het naburige huis, dat thans nog als een dorpshuis op de monumentenlijst staat. Zou er in dat grotere huis misschien een opzichter bij het klaphek van Brederode's jachtgebied hebben gewoond? Wie weet het. Een ding is zeker: van de oude klaphek-boerderij is niet zoveel meer over. Het huis is herhaaldelijk verbouwd en bijgebouwd, het is steeds meer een buitenverblijf geworden en steeds minder een boerenhofstede. Een water verftekening van J.G.L. Rieke uit het jaar 1861 toont ons 'Bosch en Landzigt' als een echt buitenhuis. Het is nog maar een verdieping hoog, maar aan de oost zijde ziet men - hoewel niet duidelijk - iets van een aanbouw. Het staat bij een boedelscheiding beschreven als een huis met erf en verder met koetshuis, stal ling en koetsierswoning, die eens aan de Boekenrodeweg gestaan moeten hebben, maar die al lang afgebroken zijn. Op de tekening van Rieke kan men lang naar het klaphek zoeken. Het is er niet meer. In plaats daarvan staat er het tolhek en links daarvan een bord op een paal, vermoedelijk met de toltarieven. Van de eens vermelde voorcroft is hier niets meer te vinden. Het ergst is het huis te pakken genomen door de architect Van den Arend, die het in 1890 koopt voor bijna 8.500 gulden. De mooie oude vensters hadden al plaats moeten maken voor 19e-eeuwse empire schuiframen. Hij sloopt het dak en zet er een verdieping op, die weer met een overstekend zadeldak bekroond wordt. Het achterhuis wordt ook afgebroken en zo hoog opgebouwd, dat het boven het voorhuis uitsteekt. Geen fraaie oplossing. Sindsdien is 'Bosch en Landzigt' niet meer van uiterlijk veranderd. Het is nog steeds het merkwaardige, grote, grijze huis aan de Viersprong te Aerdenhout, en wanneer we weten dat het bouwresten bevat die misschien de heren van Brederode nog bekeken hebben, dan begrijpen we iets van de geschiedenis van dit huis aan het klaphek, die wel eens terug kon reiken tot in de 16e eeuw. Die geschiedenis en niet het minst de twee oude prenten waarvan ik hier een afdruk kon bijvoegen, brengt ons terug in die laat-Middeleeuwse tijd, waarin het gelukkig is in gedachten te toeven. In de Aendere Hout moet het, voordat we met auto's, asfaltwegen en snelverkeer bekend waren, een heerlijk landschap geweest zijn. L.W. Bierens de Haan Enkele gegevens in dit artikel ontleende ik aan de studies van mevrouw J.M. Sterck-Prootdr P. Hoekstra en mr C.W.D. Vrijland. Voor de drie oude prenten dank aan het archief van de gemeente Haarlem. 21

Ons Bloemendaal | 1983 | | pagina 22