DE SPOORWEGSTATIONS IN DE GEMEENTE BLOEMEND AAL Nadat op 20 september 1839 de eerste treinrit tussen Haarlem en Amsterdam plaats vond, ontwikkelde zich al snel een uitgebreid spoorwegnet in Nederland, dat door steeds snellere en comfortabelere treinen bereden werd van verschillende spoor wegmaatschappijen, die elkaar soms fel beconcurreerden en uiteindelijk samen gingen in één maatschappij: de N.V. Nederlandse Spoorwegen. Over de ongeveer 150 jaar, dat er in Nederland al spoorwegen zijn, valt natuur lijk nog veel meer te vertellen. Over de seinen en de beveiliging. Over het materieel (de locomotieven en de rijtuigen). Over de dienstregeling, de trein kaartjes, de stationsgebouwen, de ongelukken, de complete geschiedenis, het lijnennet, de toekomstplannenVul maar in. Want het spoor heeft vele kanten. Die veelzijdigheid maakt het juist ook zo interessant. Zelfs in de gemeente Bloemendaal en directe omgeving zijn de spoorwegen veel zijdig. Zo zijn de stationsgebouwtjes in de gemeente Bloemendaal ouder dan velen zullen denken. Het stationsgebouw in Santpoort-Zuid dateert van 1899. Het staat net buiten de gemeente Bloemendaal aan de lijn Haarlem-Beverwijk-Alkmaar. Op het middenperron bevindt zich onder de overkapping een wachtkamer, terwijl in het hoofdgebouw het kaartjesloket is. Ieder uur stoppen er twee treinen naar Uitgeest, twee naar IJmuiden en vier naar Haarlem. Santpoort-Zuid is samen met IJmuiden het eerste oude station onder het Noordzeekanaal; alle stations aan de lijn naar Alkmaar boven het Noordzeekanaal hebben een gebouw dat in of na de jaren '50 gebouwd is, maar Alkmaar zelf heeft nog een oud gebouw. Een beetje zuidelijker ligt, aan dezelfde lijn met dezelfde treindienst, het station Bloemendaal, dat dateert van 1900. In 1906 werden de zijvleugels ver lengd, en onlangs werd het opgeknapt: de tunnel onder de sporen werd geheel ver nieuwd, terwijl ook op het perron veel verbeterd werd, De oude overkapping en het oude stationsgebouw bleven. Aan de perronzijde siert een tegeltableau met de naam "Bloemendaal" het gebouw, zoals vroeger meer stations een tegeltableau met hun naam erop hadden. Tegenwoordig zetten de spoorwegen blauwe plastic borden neer met de stationsnaam. Stations waar ook nog een tegeltableau aanwezig is zijn o.a. Schin op Geul, üalfsen, Mariënberg, Ommen, Kropswolde en Gramsbergen. Ook hier een wachtkamer op het middenperron en een loket in het hoofdgebouw. 23

Ons Bloemendaal | 1983 | | pagina 24