Aan de lijn Haarlem-Zandvoort aan Zee ligt een nog ouder station: Overveen. Het dateert van 1881; ieder uur stoppen er twee treinen naar Zandvoort aan Zee en twee naar Haarlem (die doorgaan tot Heerlen of Maastricht)Het station ligt midden in het groen, het kan hier af en toe zo stil zijn (geen lawaai van auto's e.d.), dat het lijkt alsof het midden in een groot bos ligt! Jarenlang hebben de vertrouwde blauwe Intercity-rijtuigen, getrokken door een locomotief van de serie 1200 (met zo'n hoge neus) of van de serie 1100, hier het beeld bepaald; onlangs zijn deze vervangen door de nieuwe Intercity-rijtuigen met een locomotief van de serie 1600. Op drukke stranddagen rijden er extra treinen van Amsterdam CS naar Zandvoort aan Zee. Deze treinen stoppen niet in Overveen en bestaan uit oude groene treinstel len, waarvan er vaak veel aan elkaar gekoppeld zijn: materieel '46 is hun naam. Het station Overveen ligt in een vrij scherpe bocht; onlangs is het perron ver lengd, zodat de langere Intercity-treinen hier zonder probleem kunnen stoppen. Aan de lijn Haarlem-Leiden ligt het station Heemstede-Aerdenhout, dat aan het eind van de jaren '50 gebouwd is (net zoals Santpoort-Noord, Driehuis, Beverwijk en Leiden). Al eerder stond hier een station, namelijk in 1928, toen de spoorlijn nog op de 'begane grond' lag. Het station was toen erg klein en niet te verge lijken met het drukke forensenstation van nu. Ieder uur stoppen er twee treinen naar Amsterdam CS en twee naar Den Haag CS (in de spitsuren stoppen er meer) terwijl er ieder uur in iedere richting twee sneltreinen voorbijrijden. En dat is ook wel te horen aan het lawaai, dat deze treinen maken: tot in de wijde omgeving is dit te horen! In de dal-uren (bijv. om 13.00 uur) kan het hier erg rustig zijn, in grote tegen stelling tot de spitsuren, want dan staat het hele perron vol mensen! Toen ik vroeger van 17.00 tot 18.00 uur op maandag en vrijdag hier aan de uitstappende reizigers om oude treinkaartjes vroeg voor mijn verzameling, heb ik er heel veel gekregen, want het is dan bijzonder druk. Een station waar het beslist niet druk is, is Vogelenzang-Bennebroek, gebouwd in 1881 (dus even oud als Overveen), waar geen treinen meer stoppen. Het is een erg mooi gebouw, enig in zijn soort, en het is jammer, dat het niet meer gebruikt wordt als station. In de jaren '50 werd de auto een steeds grotere concurrent van de trein en moesten de spoorwegen er wel toe over gaan om onrendabele stations te sluiten. Tegenwoordig reizen weer steeds meer mensen met het openbaar vervoer en dus ook met de trein. Daarom hebben de spoorwegen plannen om weer enkele stations tussen Leiden en Heemstede-Aerdenhout te openen. Er zijn er veel geweest; zo waren in 1957 nog de volgende stations in gebruik: Vogelenzang-Bennebroek, Hille- gom, Lisse, NoordwijkerhoutVoorhout en Warmond..... Willem Bierens de Haan 25

Ons Bloemendaal | 1983 | | pagina 26