UITLUI Eén van de oprichters van de Stichting Ons Bloemendaal gaat ons verlaten. Jet van Voorst Vader-Duyckinck Sander heeft door omstandigheden in de kring van haar familie moeten besluiten om eerder afscheid te nemen dan was voorzien. Dit spijt ons voor Jet persoonlijk èn voor ons als bestuur. Het is bijzonder moeilijk om te beschrijven wat Jet voor Ons Bloemendaal en dus voor Bloemendaal heeft gedaan. Direct vanaf het begin was zij de stuwende kracht, die uit bestemmingsplannen en artikel 19-procedures juist penibele zaken wist te destilleren. Door haar uitnemende kennis van de gebouwde en ongebouwde omgeving wist zij vaak in zeer vroege stadia reeds van boze initiatieven, die zij als secretaris meteen met brieven of vragen om inlichtingen bombardeerde. De daarop volgende stappen naar het gemeentebestuur, Gedeputeerde staten of de Raad van state wist zij met behulp van overal vandaan gehaalde adviezen deskundig te nemen. Uiteraard waren de resultaten zeer wisselend. De Stichting Ons Bloemendaal kan slechts aktievoeren of bemiddelen, want grote financiële steun, bijvoorbeeld aankoop van de bedreigde monumenten, was helaas nooit mogelijk. Een van haar grootste verdiensten was: haar aandeel, zeg maar het leeuwendeel, van ons voorstel aan het gemeentebestuur met betrekking tot de monumentenlijst. Het is aan Jet te danken, dat prestaties van bekende architecten die slechts enkele objecten in onze gemeente bouwden, via archieven werden achterhaald. Haar speurzin bracht vele nieuwe ontdekkingen en bijzondere monumenten aan het 1 i ch t Met de door haar ontwikkelde criteria en argumenten werd het werk van de Advies commissie van de gemeente ten zeerste vergemakkelijkt. Hiervoor ontving Ons Bloemendaal veel lof. Lof, die vooral Jet toekwam. Niet alleen de bouw kreeg de aandacht, maar ook verdiepte Jet zich in de groene aspecten van de doelstellingen van Ons Bloemendaal. Jet organiseerde binnen het bestuur telkenjare de boominventarisatie in park en laan in onze gemeente. Hierin werd vermeld welke bomen dood of ziek waren, welke plaatsen niet waren ingeplant en - last but not least - welke bomen omringd waren door een ondoor dringbare laag asfalt. Uiteraard speelde Jet een belangrijke rol in de stellingname van de Stichting ten opzichte van de plannen rond het kunstgrasveld. Jet was en blijft de aktieve bestrijder van dit initiatief. Zij heeft zich sportief neergelegd bij het meer derheidsstandpunt in het bestuur, dat minder hard afkeurend was dan zij wel wilde. Als we terugzien op de periode Jet in ons bestuur, dan is deze te beschouwen als een auto met een straalmotor. De motor was aanvankelijk veel te sterk voor het gehele mechanisme, dat al schuddend en schokkend de ontembare energie nauwelijks kon bedwingen. Gaandeweg - om de beeldspraak te vervolgen - heeft Jet het vliegwiel zo'n energie meegegeven, dat we hopen, dat nog lange tijd haar stimulansen zullen voortleven in het bestuur. Jet, we zijn je dankbaar voor je geweldige inzet en je vriendschap. We zijn blij met je aanbod om ons nu en dan te helpen. Jet, nogmaals, heel veel dank. Louis Bienfait 3

Ons Bloemendaal | 1983 | | pagina 4