Enige jaren geleden, toen onze stichting nog heel pril was, heeft "Ons Bloemendaal" het plan opgevat het vervallen paviljoen "Hermitage" op het landgoed "Elswout" te herstellen. Wij hebben ons toen beijverd te trachten zowel mensen als geldmiddelen daarvoor te vinden. Door allerlei omstandigheden is het daarvan niet gekomen. Niettemin hebben wij het zeer betreurd, dat wij er toen niet in geslaagd zijn uitvoering aan onze plannen te geven, zeker nu inmiddels het paviljoen volledig is ingestort en verloren is gegaan. Intussen heeft de eigenaar van "Elswout" - Staatsbosbeheer - de restauratie en het herstel van het gehele landgoed aktief ter hand genomen. Vele historische prieeltjes, bruggen e.d. zijn dankzij Staats bosbeheer op bekwame wijze vernieuwd en hersteld. Achterstallig onderhoud werd ingelopen of men is daarmee nu druk bezig (Orangerie Het enige wat thans nog ontbreekt - en het ziet er naar uit dat dit vooralsnog vanwege 's Rijks financiële toestand wel zo zal blijven! - is de herbouw van de "Hermitage". Dit stijlvolle 19e eeuwse paviljoentje dat gelegen was op het hoge duin naast het zogenaamde "klaverstuk" aan de Elswoutslaan, wordt node op zijn historische plaats gemist. Wij hebben er in de afgelopen periode naar gestreefd in deze o.i. te betreuren leemte te voorzien. Met velen hebben wij gesproken om te bereiken dat tegen zo min mogelijk kosten - immers onze stichting beschikt noch over kapitaal noch over voldoende inkomsten! - weer zou kunnen worden opgebouwd. Wij hebben het geluk gehad een groep enthou siaste vrijwilligers uit Aerdenhout bereid te hebben gevonden, die pro deo de "Hermitage" deskundig op de vanouds bestemde plek willen opbouwen. Ook Staatsbosbeheer en zijn vertegenwoordigers hebben alle denkbare medewerking verleend en toegezegd.

Ons Bloemendaal | 1983 | | pagina 6