'VERSTEEND VERLEDEN' DOOR JAAP MEIJER EN JET SLAGTER Op 4 mei jl., op de nationale herdenkingsdag, toen burgemeester drs G.H. Weekhout het eerste exemplaar van "Versteend Verleden" ontving, zag een opmerkelijk boekje, eigenlijk een studie, het licht. Het is een uitgave van de Haarlemse uitgeverij De Vrieseborch en het verscheen als tweede in de serie "Haarlemse Miniaturen". Jaap Meijer en Jet Slagter hebben hierin een belangrijk stuk historie van de joden in Nederland opgetekend. De grond voor het kleine kerkhof in Overveen werd in 1797 gekocht, toen een groep 'verlichte' leden het verband mét de oude Kehille of Killa (joodse gemeente) verbrak en een nieuwe gemeente (Neie Killa) stichtte. In de periode van 1797 tot 1808 zijn honderd personen hier begraven en ook na de hereniging met de Amsterdamse Hoogduitse gemeente (een besluit van koning Lodewijk Napoleon) zijn de hekken niet gesloten gebleven en werden er van tijd tot tijd nog mensen ter aarde besteld. Dankzij de gemeente Bloemendaal en de Amsterdamse joodse gemeente is de begraaf plaats in stand gebleven en vorig jaar bood de gemeente Bloemendaal een smeed ijzeren hek aan. Een sloteffect in een historie van bijna twee eeuwen. Wie een wandeling maakt langs de Tetterodeweg zal ongetwijfeld dit mooie hek zien, de entourage van een idyllisch plekje in Bloemendaal, dat zo'n belangrijk hoofdstuk in de geschiedenis der joden in Nederland vertegenwoordigt. Dit alles is nu opgetekend in dit belangrijke boekje, waarin het Jaap Meijer en Jet Slagter vooral ging om het wetenschappelijk documenteren van een stukje historie, waarvan de betekenis uitgaat boven het regionaal aspect van Overveen. Het boek werd fraai geïllustreerd met foto's, waarvan het merendeel afkomstig is uit de Bibliotheca Rosenthaliana te Amsterdam, en verder werden vervaardigd door drs Joel Cahen, Ton Roosen, Hamman/Jonker DiaproduktiesFred Stock en Paul Bienfait 15

Ons Bloemendaal | 1983 | | pagina 16