DE GESCHIEDENIS VAN DE 'VOGHELSANCK' Wat is er eigenlijk precies van bekend? Jammer genoeg heel weinig. Het is begrijpelijk dat er uit die tijd (1200 tot 1300) weinig tastbaars is overgebleven. Schilderijen werden er niet of nauwelijks gemaakt, en andere overblijfselen hebben de tand des tijds niet kunnen weerstaan. Toch is er een tipje van de sluier opgelicht door een kijkje te gaan nemen in het Rijksarchief te Haarlem en een bezoek te brengen aan Muiderberg, waar een ten toonstelling over het leven van Graaf Floris de Vijfde was ingericht. Hier was o.a. de tombe te zien waarin hart en ingewanden van de graaf worden bewaard, speciaal overgebracht uit de Grote Kerk te Alkmaar. Verder een levensecht wassen beeld, tot op de millimeter nauwkeurig in grootte, met de echte kleur van ogen en haar en de historische anatomische gelaatstrekken, gemaakt door Jane Frazer en medewerkers van het wassenbeeldenmuseum Madame Tussaud. Het is voor het eerst sinds het bestaan van het wereldberoemde museum dat er een levensecht wassen beeld is gemaakt van een mens die zeven eeuwen geleden leefde. Na de tentoon stelling is het beeld opgenomen in het panopticum in de Kalverstraat te Amsterdam. Door het bezoek aan het Rijksarchief is gebleken dat door de jaren heen het woord "Vogelenzang" op verschillende manieren werd geschreven. Op een kaart, gemeten door Jacob Coenraedts in 1578, staat 'den Vogele/anck'op weer een andere 'de Vogellezang'en in het kaartboek der lage en hoge landen gelegen in Overveen en Aelbertsberg (het tegenwoordige Aerdenhout)uitgegeven in 1599, zien we weer staan 'de Vogele-sangh Hierboven de waarschijnlijk meest lijkende afbeelding van "Der Heerlen God", Graaf Floris de Vijfde, graaf van Holland, Zeeland, enz. gehuwd met Beatrijs, gravin van Vlaanderen. Hij was een beroemd burchtenbouwer en bovwde o.a. de Ridderzaal en om de scheep vaart op de Vecht te controleren bouwde hij omstreeks 1270 aan de monding van de rivier "Een huse, dat hi met siere have hadde ghecoght en doen maken", zegt de kroniekschrijver Melis Stoke. In 1296 werd de graaf in Muiderberg door opstandige edelen vermoord, een oude eik genaamd 'de florisboom' en de 'steenhoop' herinneren nog vaag aan dit bloedige gebeuren. Het is dan ook niet verwonderlijk dat men het nieuwe moderne bejaardencentrum in Muiderberg "De florusberg" heeft genoemd (in 16e of vroegere eenuwse letters). Ook in ons mooie Vogelenzang is de herinnering aan de graaf behouden gebleven: Graaf Florislaan - Graaf Florisschool - Café-restaurant Graaf Floris. 21

Ons Bloemendaal | 1983 | | pagina 22