Zeer uitgebreide gegevens komen voor in het Aardrijkskundig woordenboek van A.J, van der Aa, uitgegeven in 1848. Daarin staat: "het huis te Vogelenzang, vanouds de Voghelsanck, buiten in het baljuwschap van Brederode, ongeveer een half uur van het gehucht Vogelenzang. Dit buiten diende lange tijd tot een grafelijk lust- of jagthuis, waartoe de naburige duinen eene voegzame gelegenheid verschaften. Het was gesticht door Floris V, graaf van Holland, die er vaak zijn verblijf hield, zoals blijkt uit onderscheidene gift brieven, die aldaar zijn uitgegeven. Hertog Albert van Beijeren, graaf van Holland, heeft het in 1383 aan Heer Reinoud van Brederode geschonken in vergel ding van de door hem gedane trouwe diensten, waardoor het tot de heerlijkheid Brederode gebragt, en later onder het baljuwschap van Brederode gekomen is. Allengs raakte het gebouw, waarvan ondanks het gedane onderzoek geen spoor te ontdekken is, in verval, en lag lange tijd genoegzaam in eenen puinhoop, tot omtrent het midden der zeventiende eeuw, wanneer het door Jacobus de Jongh herbouwd en in de staat gebragt werd, zooals het zich nog heden vertoond. Men heeft van de duinen een verrukelijk uitzigt achter het huis. Voorts heeft men er uitgebreide beplantingen. Het beslaat met de daartoe behorende gronden, eene oppervlakte van 294 bunder, 19 voer rijnlandsch. 15 v.ell. en wordt thans in eigendom bezeten door Jonkheer Phillip Barnaart, van Bergen, woonachtig te Haarlem" Uit het voorgaande zou blijken dat het jachtslot moet hebben gestaan op de plaats van het huidige Huis te Vogelenzang, maar jhr W. Barnaart (overleden in 1952) heeft weieens beweerd dat juist Teylingerbosch als het grafelijk jachthuis heeft dienst gedaan. Met al deze soms tegenstrijdige gegevens is toch de geschiedenis van 'de Voghel sanck' als volgt samen te stellen: 1290 gesticht en bewoond door Graaf Floris de Vijfde 1383 Albrecht van Beijeren, graaf van Holland, schenkt het huis aan Reynoudt, graaf van Brederode 1400-1550 in verval geraakt "genoegzaam in eenen puinhoop" 1584 Hopman Herman Olthoff wordt grondeigenaar 1589 de weduwe Catrijn Olthoff-Schopmans koopt er de nodige grond bij 1596 op 29 december verkoopt de weduwe het huis, weiland en wildernis aan mr Jacob Hendrixz Saffius en Goossen Jacobsz Hooft voor 3.100,(een por tret van Saffius hangt in het Frans Halsmuseum, Haarlem) 1610 op 31 juli verkoopt Saffius (Hooft is niet langer deelgenoot) "de hofstede het huis te Vogelenzang" aan de goudsmid Cors Reyeresz, poorter van Amsterdam 1627 Jacob Jacobsz de Jongh koopt "de plaats" voor 5.500,Hij maakte er een schone, welgelegen hofstede van met grachten rondom, 1630 op 17 januari koopt Geraert van Schoonhoven "Vogelensangschen Lusthof" voor 12.500, 1648 Jeronimus Haze koopt het huis boerderijen voor 14.000, 1733 op 24 maart krijgen de eigenaars van de Hofsteede en Huisinge genaamt de Vogelezang het privilege voor de "Vrije Jagt - in de Houtvesterije van Brederode" 1734 "het Huis te Vogelensang met aangehoorigheden 17 morgen plaggenweide groot 3 morgen" wordt gekocht door Bartolomeo Andreoli, geboren in Milaan, koopman en consul van Zijne Keizerlijke Apostolische Majesteit te Amsterdam, voor 19.000, 1757 Jan van Marselis (1731-1791), heer van Zandvoort, koopt de buitenplaats voor 12.000, 1778 hij koopt er Teylingerbosch bij 22

Ons Bloemendaal | 1983 | | pagina 23