Brederodelaan. Het aantal huizen - die op de blekerijen meegerekend - zou nog geen 100 geweest zijn en klein is ook het getal der bevolking, die zo'n 500 zielen telt. De kruidnoten hebben in dit bedrijf altijd een belangrijke rol gespeeld, en altijd als er van eigenaar werd gewisseld, werd het uiterst geheime recept monde ling overgegeven. Wanneer met deze specialiteit is begonnen, is niet helemaal duidelijk, misschien wel gelijk met de stichting van de bakkerij van Aerentsz. Wat zeker is, is dat ze reeds in de 18e eeuw daar werden gebakken. Op het uithangbord, nu opgeslagen in ons Gemeentehuis, stond een historisch gekleed manspersoon met trompet, afgebeeld voor een bijenkorf van kruidnoten; het bord was aan beide zijden van een spreuk voorzien: ene zijde: Trompetter meldt de kunst, andere zijde: Kruidnoten eël van smaak(, Bekroond door ieders gunst, Te bakken in mijn zaak, De smaak hier uitgevonden, Men heeft om haar te roemen, Behaagt aan vele monden. Ons Bloemendaal te noemen. Dat de kruidnoten toen reeds vele jaren hier werden gemaakt, vermeldde de Opregte Haarlemsche Courant op 11 augustus 1795 in het eerste jaar der Bataafse Republiek ofwel het begin van ons land onder bezetting der Fransen. De advertentie luidde als volgt: Een Neeringrijke Broodbakkeryzedert veele jaaren extra voordelig geëxerceerd3 met een zeer goed Woonhuis 3 stalling etc. staande en gelegen in 't best van het dorp Bloemendaaleen half uur buiten Haarlem; zijnde mede zeer beroemd door de oprechte Bloemendaalsche Kruidnotendie aldaar gebakken wordenen waarvan het geheim aan de Kooper zal worden bekend gemaakt. Nader onderrichting bij de Wed. J. Boelhouwerin 't gemelde Huis. Deze weduwe, genaamd Elisabeth Pikée, was (3) gehuwd geweest met Jan Boelhouwer; zij hadden de Trompetter sinds 1778 geëxploiteerd. Zij kochten toen uit de boedel en nalatenschap van Willem Boelhouwer, de oom van Jan, de broodbakkerij waar Jan al vele jaren voor zijn huwelijk als bakker werkzaam was geweest en waar hij inwoonde. Uit deze periode komen we het een en ander aan de weet over het woon- winkelhuis aan de Bloemendaalseweg, toen Herenweg genaamd. 8

Ons Bloemendaal | 1983 | | pagina 9