"HALALI" OP ELSWOUT De bezoeker van 'Elswout' vindt op zijn wandeling op één van de paden van het landgoed het beeld van de jachtgroep 'halali'. Het beeld van de jongen met de twee honden. Het riempje van de derde hond, die meehelpt met het opjagen van het wild ligt aan zijn voeten. Gespannen luistert de jongen met de hand aan zijn oor of hij in de verte de jachtkreet 'halali' hoort en dan weet, dat de jacht gelukt is en het hert tot staan is gebracht. Het bureau Monumentenzorg te Amsterdam -bezig met het samenstellen van een boekje over decoratief gietijzer- waarvan ik het verzoek kreeg om na te gaan hoe de jachtgroep in 'Elswout' terecht was gekomen, meende dat het beeld te Parijs was gegoten door de Societé de Eonderies du Val d'Osne. Na gesprekken met de boswachter en de voormalig rentmeester van 'Elswout' vond ik echter in een artikel van Mr. C.W.D. Vrijland, dat niet op 'Elswout' maar op 'Duinlust', waar nu CIOS is gevestigd en ik citeer: "in maart 1888 een beeldengroep werd opgesteld (een jager met jachthonden), een reproductie door Veerhof te Amsterdam van het oorspronkelijk stuk van de hand van de gevierde Oostenrijkse beeldhouwer A. Jacquement en genaamd 'halali'. Het originele beeld stond in de tuin van de Kaiservilla te Ilsh. Op één van hun vacantiereizen naar Oostenrijk waren de toenmalige eigenaren van 'Duinlust', de heer en mevrouw Van der Vliet-Borski zó onder de indruk van het stuk, dat hun kinderen hen ter gelegenheid van hun zeveneneendertigeneenhalfjarig huwelijk een replica hiervan schonken. Toen 'Duinlust' in november 1947 in andere handen overging werd het beeld naar 'Elswout' overgebracht en vond een plaats in de Kerklaan. W.v.T.M. 10

Ons Bloemendaal | 1983 | | pagina 11