Keerzijde: Zeelandia, 1784, en burcht tussen twee rozen. Met de vier tot nu toe op zijn tuin gevonden munten, alle daterend uit de tijd dat het gezang van blekersmeiden en -knechten over de velden klonk, heeft hij in aantal Her. Kruyer, die twee duiten op zijn tuin heeft gevonden, overtroffen. Opmerkelijk is, dat de vier van tuin C afkomstige duiten vier verschillende provincies vertegenwoordigen. Waarover later meer. Tijdens grondwerk bij de bouw van zijn tuinhuisje vond Rolf Koster een muntje, dat zodanig versleten was dat het voor ons niet is te ontcijferen. Mogelijk dat het Rijkspenningen Kabinet in Den Haag ons t.z.t. kan vertellen wat voor munt dit is. Op de kwekerij Buytentwistis ook een aantal munten gevonden. De heren Louis en Hen de Boer vertelden ons, dat zij, in de meer dan 5C jaar dat zij op de kwekerij werken, 10 munten hebben gevonden. Twee daarvan zijn bewaard gebleven, waaronder de eerste tot nu toe op 'Buytentwist' gevonden duit met het opschrift HOLLANDIA. Deze munt is geslagen in Dordrecht, waar het muntatelier van de Staten van Holland van 157 3-1800 gevestigd was. Voorzijde van de munt: Hollandse Leeuw met vrijheidshoed op speer in een tuin met gesloten omheining. (De tuin met de gesloten omheining duidde op het goede militaire verloop van de opstand tegen de Spaanse bezetters. Vanaf 1588 was de Republiek namelijk in staat gebleken steeds meer verloren gegaan grondgebied op de Spanjaarden te heroveren. Op de keerzijde van de munt staat: HOLLANDIA, roosje en jaartal 1702 tussen twee punten. Op de tweede van de op kwekerij 'Buytentwist' gevonden munt was slechts het borstbeeld van een man en de letters F en 0 zichtbaar. Ons tuinlid Wim Hagen, die jarenlang professioneel met oude munten te maken heeft gehad, zag in één oogop slag, dat het een oort of dubbele duit van de Staten van Friesland betrof. Het boekje "Koperen munten geslagen door de Zeven Provinciën der Verenigde Neder landen 1546-1795" omschrijft deze munt als volgt. Voorzijde: borstbeeld van man met geschouderd zwaard naar rechts tussen F en 0. De beeldenaar van de Friese munten zijn niet in overeenstemming geweest met die van andere gewesten. Zo is nooit het borstbeeld van de Spaanse koning Philips II gebruikt, maar dat van een Friese boer in verschillende uitvoeringen. De munt, waarop het jaartal niet meer zichtbaar is, werd in de jaren1608-1616 geslagen. Interessant is, dat de dertien pijpekoppen die Jan Kloos op zijn tuin vond ook uit die tijd dateren en op dezelfde afstand, vanaf de duinvoet gemeten, gevonden zijn. Alle tot nu toe gevonden duiten op 'Buytentwist' (met uitzondering van die uit het hertogdom Kleef) zijn afkomstig van een van de Zeven Provinciën der Verenigde Nederlanden. Na 1795, in de Franse tijd, wordt het muntstelsel herzien. Het was dé naaste buurman van 'Buytentwist', A. Gogel, die wij in ons stukje over de geschiedenis van 'Het Anker' al hebben leren kennen, die hierin een belangrijke rol speelde. In 1798/99 werd op instigatie van de financiële bewindsman I.J.A, Gogel een nieuwe regeling van het Bataafse muntwezen ontworpen, die de oprichting van één nationale munt behelsde. Het duurde evenwel tot rond 1850, dus onder Willem III, dat de oude munten uit de circulatie werden genomen. Aan de omloop van het oude en langzamerhand geheel ontoonbaar geworden geld van de Republiek, dat voor een groot deel nog uit de 17e eeuw dateerde, kwam hiermee radicaal een einde. De tijdgenoten konstateerden met voldoening dat het Nederlandse geld door zijn fraaie uiterlijk de vergelijking met het buitenland weer glansrijk kon door staan, 12

Ons Bloemendaal | 1983 | | pagina 13