'LEYDUIN' Kunststof planten zijn veel makkelijker in een Keurslijf te dwingen dan de groeiende natuur. Een aanvulling op de definitie van "tuin" die ik hierboven gaf zou dan ook kunnen z p j n ...en waar de mens de natuur naar zijn hand probeert te zetten. Dat de natuur onder de duim te houden zou zijn in de vorm van b1oemmozaïekenstrakke gazons en hagen die op moment van aanplant al de uiteindelijke hoogte hebben bereikt, is echter een waanidee. In tegendeel, door te groeien heeft de tuin de tuinier in z'n greep. Als je de natuur al naar je pijpen kon laten dansen, dan zou dat betekenen dat een tuin met een minimum aan menselijk ingrijpen vrijelijk naar rijpheid kan groeien om een evenwichtig beeld te vormen waar vorm, bloeitijden, kleuren, maten en ruimtes elkaar aanvullen. Wie dat kan is een kunstenaar en vakman. Feyna van Voorst Vader. Een wandelbos, vrij toegankelijk voor het publiek. U kunt dit mooie bos bereiken, vanuit Aerdenhout: volg de Boe- kenroodeweg richting Vogelenzang, vervolgens de Vogelenzangse weg tot even voorbij de ingang naar de Amsterdamse Waterlei ding, De Oase, dan ziet U aan Uw linkerhand twee gemetselde zuilen; de ingang voor wandelaars en fietsers. Per auto moet U iets doorrijden tot in de volgende S-bocht,dan linksaf de Leyweg I inrijden. Hier vindt U de aanduiding Parkeren links aangegeven. Vanaf het punt bij deze parkeer plaats beginnen de uitgezette wandelroutes door Leyduin, Vin- kenduin en Woestduin. Ook via de Leidsevaart vanuit Haarlem komend, vindt U ca. 250 meter voorbij de gebouwen van de Amsterdamse Waterleiding Mij. twee stenen zuilen, welke U passeert en dan vindt U daar op het weiland een parkeerruimte voor Uw auto. Wandelend gaan we dan richting spoorbaan, passeren deze door een hekje en komen dan vanzelf, na een kwekerij aan Uw linker hand en een boerderij aan de rechter zijde gepasseerd te zijn, links aanhoudend ook op het beginpunt van de wandelroutes. Leyduin ligt op de oude binnenduinenHier kunt U genieten van prachtige natuur, mooie bospartijen en wat er al te zien is aan bomen, mos, beek en vogels. Hier komt U tot rust en geniet van de stilte om U heen. Sinds 1962 is het landgoed, evenals Vinkenduin en Woestduin, eigendom van de Provincie Noord Holland. Met man en macht is er gewerkt om het bos en de natuur zo mooi mogelijk te maken. Hier kunt U wandelen langs mooie open en overschaduwde lanen, langs een beek, waar eens helder duinwater doorstroomde ontdekt U een gerestaureerde waterval. Op de fiets kunt U over geasfalteerde paden het landgoed door kruisen en ontwijkt U de drukte op de Vogelenzangseweg. Via Woestduin komt U weer op de Vogelenzangseweg, vlakbij de showtuin van de Fa. Roozen, in het voorjaar een bezoek meer dan waard. L v E 14

Ons Bloemendaal | 1985 | | pagina 15