HET MARINE HOSPITAAL De vlag voor het Marinehospitaal wordt al zo'n 45 jaar iedere mor gen gehesen en 's avonds weer gestreken. Alleen niet altijd dezelf de vlag. Net als de bewoners van het huis zijn ook de vlaggen ver schillend geweest. In 1912 was het gebouw aan de Bloemendaalseweg 287 voltooid en werd het in gebruik genomen als bejaardenhuis. Een bejaardenhuis waar welgestelde Rooms-katho1ieke dames en heren hun laatste dagen konden slijten. De exploitatie van Huize Duinrust lag in handen van de Orde van de zusters Franciscanessen van Salzkotten. Initiatiefnemer voor de bouw van Huize Duinrust was de pastoor van Overveen, een zeer gefortuneerd man, die het bezit later heeft ondergebracht in een stichting: de Lambertus-stichting De rust in Duinrust werd echter wreed verstoord: in mei 1940 eiste de Duitse Kriegsmarine het huis op. De bejaarden stonden op straat, hun plaats werd ingenomen door Duitse mariniers en de Duitse vlag werd gehesen om pas definitief te verdwijnen een paar maanden vóór het einde van de oorlog. Een blijvende herinnering uit deze tijd is het bunkertje aan de overkant van de weg, voor het gebouw. Dit was de wachtpost van de Duitsers. In mei 1945 werd het gebouw het verzamelpunt van de opgepakte "fouten" uit Bloemendaal en omgeving. NSB-ers, meestal man en vrouw, geen kinderen en Duitsgezinden kregen er - zij het onvrijwillig - onderdak. Ook Menten heeft een kamertje in het gebouw bewoond, zij het kort want hij kwam betrekkelijk gauw vrij. In '46 stond het gebouw leeg: uitgewoond en haveloos. De honderden bejaarden, die de hele oorlog ontheemd waren geweest, kregen nieuwe moed. Er rezen echter problemen. Het gemakkelijkst op te lossen probleem was de restauratie: het rijk zou waarschijnlijk die kosten financieren. Maar het vraagstuk van de bediening lag moeilijker. De zusters Franciscanessen betrokken namelijk het dienstpersoneel voor het grootste deel uit Duitsland. Door de oorlog was er nu een ander soort verhouding ontstaan en kon dit niet meer. De zusters werkten ook in de Mariastichting en omdat daar óók een tekort was aan verplegend personeel konden er geen zusters van de Orde be schikbaar gesteld worden voor Overveen. Het gebouw werd vervolgens onderwerp van een twistpunt toen geruch ten de ronde deden dat de Nederlandse Marine het gebouw wilde heb ben als hospitaal. Men vond dat in een tijd van nijpende na-oorlog- se woningnood het passender zou zijn het gebouw onder te verdelen in flats en appartementen voor huisloze mensen. Er waren dus drie bestemmingen: bejaardenhuis, flats of hospitaal. We weten allemaal hoe het afgelopen is. De bejaarden werden ondergebracht in Oldenhove. De huislozen hebben het nog moeilijk. Huize Duinrust heet nu Marinehospitaal. Maar waarom een marinehospitaal in Overveen? Waarom niet in Den Helder? In 1945 was Den Helder verwoest, het was de vraag of daar weer een basis zou komen. We zaten met alle teruggekeerde krijgsgevangenen 24

Ons Bloemendaal | 1985 | | pagina 25