OP REIS. II est convenu que la vie aux eaux est fort poétique. Hippolyte TAINE Na een strenge winter is weer bijna de zomer aangebroken, het reisseizoen bij uitstek. Voor velen wordt het reisdoel in sterke mate bepaald door de mode van "la peau bronzée"of men het nu ver weg of dichtbij zoekt. Onlangs herlas ik het boekje "Grosse Welt reist ins Bad", door H. Biehn en J. Herzogenbergdat in 1960 te München verscheen. Het behandelt de badmode in de Duitse en Oostenrijkse badplaatsen, die elk haar eigen bloeitijd beleefden: Aken in de 17de eeuw, Pyrmont in de 18de-, Karlsbad (Karlovy Vary) in Bohemen en Bad- Gastein in Oostenrijk in de 19de eeuw, om er enkele te noemen. Keizers, koningen, adel, gezeten burgers, geleerden, kunstenaars, avonturiers, demi-mondaineskortom lieden uit aller heren landen deden er aan mee. Het waren telkens belangrijke trefpunten van hen, die behoorden tot de internationaal leidende en toonaangevende kringen van de maat schappij. Goethe bv. deed zo'n vijfentwintig jaren achtereen een meestal enige maanden durende kuur in Karlsbad. Daar verrezen in het midden van de vorige eeuw pompeuze hotels met navenante inte rieurs, vooral bij de Balkanvorsten zeer in trek. Tot ver in onze tijd bleven ze onveranderd behouden. Dit boekje bracht teweeg, dat ik nog eens de aantekeningen overlas, die mijn grootvader D. Tiemens Kerssen, rentmeester van het toen, naar Nederlandse begrippen, formidabele Borski-bezit in Noord- Holland, meestal aangeduid met de naam van het belangrijkste daar toe behorende buitengoed: "Elswout", van 1878 tot en met 1914 heeft gehouden van zijn reizen naar Karlsbad, die hij sedert 1899 placht af te wisselen met Bad-Gastein. Ik deed er een greep uit. Ze beginnen op 6 Juni 1878 met de zinsnede: 1sMorgens ten half zes ure per vigilante van Elswout vertrokken tot Haarlem". Per spoor gaat de reis verder en in de late avond van de 7de wordt 'Karlsbad bereikt en afgestapt in hotel: "Der Kaiser von Russland". De vol gende dag wordt onder medische begeleiding begonnen met de drink en badkuur om baat te vinden tegen een leverkwaal. Iedere morgen vroeg op. Een korzelige notitie: "Al weer kwam de meid met de klok van 5 ure wekken". Dan naar de bronnen om te drinken, tot vier be kers achter elkaar van het vuil smakende, hete water. Verplichte lange wandelingen na het ontbijt - "viel im Walde" -. 's Middags na het bad, dat soms twee uren duurde, naar Café Pupp om koffie te drinken, de "Kurliste" na te zien en er het Handelsblad te lezen. Zondags naar de "Evangelische Kirche". Eén a twee keer per week naar een concert, "wat mij wel verveelt". Soms een slippertje: "Hedenavond naar de danszaal gegaan en eerst over twaalven weder tehuis". Af en toe een excursie o.m. naar de porseleinfabriek te Pirkenhammer of een rijtoer door het Ertsgebergte, waar de schaarse bevolking in zeer armoedige omstandigheden leefde; "De menschen daar zijn de zigeuners, die bijna naakt loopen. Men moet zeer op zijn hoede zijn. Wij hadden naast het rijtuig gewapend geleide". In diens woonplaats Blasewitz bij Dresden bezoekt Tiemens in de zo mer van 1882 voor het eerst de befaamde landschaps- en tuinarchi tect C.E.A. Petzold (1815 - 1891), een bezoek dat in volgende jaren 30

Ons Bloemendaal | 1985 | | pagina 31