hoofden wrijvend en zich wederzijds uitputtend in excuses. En dan de eerste rit in een open automobiel op 2 September 1902 in de omgeving van Salzburg. Commentaar: "De vaart was veel te snel" Constant Bispinck, bewoner van het Bloemendaalse "Sparrenheuvel", wiens jongere broer Ignatius de grondslag legde voor het fotogra fisch archief in onze gemeente, doet in 1908 de kuur in Karlsbad. De beide gemeentenaren maken daar voor het eerst kennis en noden elkaar beurtelings enige malen op de thee,. Zomer 1914 weer naar Gastein, de laatste reis, tevens het einde van "la belle époque". In Augustus melden de couranten het uitbre ken van de oorlog, maar ze worden achtergehouden door de gezamen lijke hotelhouders, een poging tot klantenbinding. Begin September pas kan de terugreis worden aanvaard met een minimum aan bagage, achter langs het Duitse front. De koffers komen ruim een jaar later op hun bestemming aan met opengesneden bodems, dus leeg. De kleine figuur in de "Grosse Welt" is dan al de eeuwigheid in gegaan Van de modebadp1aatsen met hun typisch cachet rest nog slechts de herinnering. Na de eerste wereldoorlog begint de ontwikkeling tot "Heilbad" Eén tastbare herinnering aan Karlsbad bewaarde "Elswout" tot in de laatste wereldoorlog: het landhek op de brug noordelijk van het huis, toegang gevende tot het weiland, het "kleine Stuk", toen brug, leuningen en hek door de Duitsers werden vernield. Het hek was in de jaren negentig door de timmerlieden van de plaats ver vaardigd aan de hand van een schetsje, dat mijn grootvader had ge maakt van het hek, dat in Karlsbad de afscheiding vormde langs de rivier de Tepl, daar waar deze in de Eger uitmondt. Mr C.W.D. Vrijland. 32

Ons Bloemendaal | 1985 | | pagina 33