gen ook kaarten getekend, die echter nooit in druk zijn verschenen (bijvoorbeeld van Bloemendaal, 1826). Als landmeter der eerste klasse hij het kadaster was hij daar de aangewezen man voor. Maar ook particulieren gaven Nautz de opdracht hun grondbezit, bijvoor beeld dat van Hartenlust (zie nummer 26 op de kaart) op te meten. Over zijn gehele kaartoeuvre is echter nog maar weinig bekend. In 1837 beleefde de kaart twee herdrukken, ogenschijnlijk identiek, maar de schaalverdeling blijkt bij één edi,tie 1:24.060 te zijn, terwijl de afmetingen (63 x 94 cm) van deze versie toch dezelfde zijn gebleven. Tevens moet hier opgemerkt worden dat de aandui ding in ellen in die tijd al door meters vertaald moet worden. De enige reden voor een derde druk moet dan een verkeerde schaal aanduiding op de eerste en tweede kaart zijn geweest, die misschien al heel snel waren uitverkocht. Over de oplage van deze kaarten is echter niets bekend. In het jaar van de kaart woonde Nautz buiten de Kennemer- of NieUwe Poort nr. 12, ter hoogte van het huidige Frans Halsplein. In de titel van de Kaart lezen we dat bij hem thuis exemplaren te bekomen waren, met vermelding dat hij woonde naast de architect Zocher. J.D, Zocher jr. (1791-1870) had hier, ten noorden van de Kloppersingel, zijn boom- en bloemkwekerij Rozenhagen. Als tuin architect genoot hij grote faam, onder andere door zijn vele re organisatieplannen van Kennemer buitenplaatsen en van de Hout in 1827. In 1837 verscheen van de hand van Nautz een kaart van deze nieuwe aanleg, ook door Van Baarsel gegraveerd en bij de weduwe Koning en Brugman gedrukt. Ferdinand Joseph Nautz werd in 1785 te Brunssum geboren en kwam als 23-jarige jongeman naar Haarlem, waarschijnlijk omdat hier reeds familie uit zijn geboortestad woonde. Hij trouwde in 1812 met Maria Diederich, die hem zeven kinderen schonk. Toen Nautz op 10 oktober 1841 overleed, luidde het slot van de overlijdens advertentie in de Oprechte Haarlemsche Courant: "Verpletterend is voor mij de slag, vooral als ik de oogen op mijne kinderen sla, waarvoor hij zoo een zorgvuldig Vader was". Daarmee was het laatste woord geschreven over de landmeter Nautz, die nu ruim 140 jaar later recht wordt gedaan met de heruitgave van deze zo gedetailleerde kaart. De hoge kwaliteit is echter ook een verdienste van de jubilerende drukkerij Amicitia te Bloemen daal en de lithograaf de heer Mosiker, Rivo BV, uit Boesinghe- liede, die beiden in staat zijn geweest deze fraaie druk in 750 exemplaren het licht te doen zien naar een orgineel uit de histo rische atlas van het Haarlemse gemeente-archief Bloemendaal, april 1985 Bert SIiggers Rechts: De linkerbovenhoek van de kaart van Nautz (ongeveer een achtste deel van het geheel) waar de zuidelijke begrenzing van "het gebied met Vogelenzang en Bennebroek is te zien. 4

Ons Bloemendaal | 1985 | | pagina 5