nu hotel Roozendaal is gevestigd. De klok werd o.m. geluid om bij brand de omwonenden te waarschuwen en bij begrafenissen op het bij het klokhuis gelegen kerkhof (nu parkeerplaats van hotel Roozendaal) de doden uit te luiden. Naast het klokhuis stond de dorpsschool en de woning van de schoolmeester. Een manusje van alles,zo lezen wij in het Register van resolutiën van Schout en Schepenen (no. 2 - 1779 - 1792 Gem. Archief Bloemendaal), waaruit wij alleen de punten die betrekking op de klok hebben vermelden: "2 Febr. 1786 Concept Reglement geprojecteerd bij Schout en Schee penen van Tetterode, Aelbertsberg ende Vogelezang, waarna de Schoolmeester Doodgraver en Klokkeluider te Tetterode zig zal heb ben te gedragen. 5. Het zal de Meester niet gepermetteerd zijn eenige Kinderen te gebruiken tot het luiden van de Klok of te verrigting van eenig ander werk. Voor het luiden van de Klok van ijder Poos dat geluid word zal voor het Ambagt betaald worden 12 Stuivers en voor den Schoolmeester 6 Stuivers maar een lijke van buiten komende, daar van zal den Schoolmeester genieten 12 Stuivers. 20. Laatstelijk zal derzelve gehouden zijn de klok op het Klokhuis te Tetterode dagelijks op te winden en om zoo veel mogelijk met de Zon gelijk te houden". Na precies twee eeuwen moest in 1846 het karakteristieke klok huis plaats maken voor het op die plek te bouwen eerste raadhuis in de gemeente Bloemendaal. Door gebrek aan ruimte werd in 1933 villa "De Nagtegaal" als tij delijk raadhuis in gebruik genomen. In 1937 werd het door architect J.D. Zocher ontworpen raadhuis in Overveen afgebroken. De klok die dienst had gedaan in het oude raadhuis werd door de gemeente Bloemendaal veilig opgeborgen en overleefde de jaren '40 - 45 Ingevolge een raadsbesluit van 16 October 1947 werd de klok in bruikleen aan de Erebegraafplaats afgestaan. Het is ieder jaar weer een indrukwekkend moment wanneer tijdens de dodenherdenking op de 4e mei de stilte doorbroken wordt door de oude luidklok uit het klokhuis van Overveen, die vroeger o.a. waarschuwde voor gevaar en ons nu maant tot bezinning. Eep van Ommeren. 14

Ons Bloemendaal | 1985 | | pagina 15