KAART VAN NAUTZ Hoe en wanneer de theeschenkerij is begonnen is onzeker. Op 12 October 1860 werd een verzoek van Jonkheer P.H. Bicker aan de gemeente Haarlem om een uitspannings1okaa1 aan de Brouwerskolk te mogen vestigen, door de toenmalige burgemeester Fock, afgewezen. Toch schrijft juffrouw A.M.G. Nierhoff in haar boek ("Bloemendaal, lanen en wegen") dat de theeschenkerij omstreeks 1860 werd geopend. Het is natuurlijk mogelijk dat men voor het beginnen van een the e- schenkerij geen vergunning nodig had van de gemeente. Een "Uitspanning" was namelijk een heel wat grotere onderneming dan een theeschenkerij Het is waarschijnlijk dat juffrouw Suze Borski (1804-1870) op ideëele gronden de theeschenker ij is begoonen op de door haar van de gemeente Haarlem gepachte grond, met de bedoeling de mensen die bij het Brouwerskolkje kwamen picknicken van thee en warm water te voorzien Het Brouwerskolkje was een recreatie-gebied voor onbemiddelde Haar lemmers Omstreeks 1900 moest men, volgens overlevering, voor een theestoof warm water 25 cent betalen. Na een wandeling in het Brouwerskolkpark of na een fietstocht door de omgeving is het goed toeven in de oude theeschenkerij Jubilaris Post zal U graag wat over zijn 30 jaar gastheerschap wil len vertellen Van de Redactie. Wij maken U erop attent dat wij nog exemplaren van de kaart van Nautz voorradig hebben. Deze prachtige topografische kaart van Kennemerland uit 1836 in samenwerking met de jubilerende drukkerij Amicitia tot stand gekomen, kunt U, ten behoeve van ons Restauratiefonds, bij ons kopen voor f. 50, De kaart is gedrukt op Van Gelder kwaliteitspapier op het oor spronkelijke formaat van 60 x 90 cm. In ons vorige nummer kunt U uitgebreid lezen over de historische achtergronden en de persoon Nautz, een onderzoek wat Bert Sliggers deed. 9e jaargang nr. 2) De kaart is verkrijgbaar bij: Mevr. W. van Trotsenburg-Muyrers, Clematislaan 3, Aerdenhout, tel. 023 - 240751, en Mevr. J. Slagter-WieringaVrijburglaan 14, Overveen, tel. 023 - 263834 36

Ons Bloemendaal | 1985 | | pagina 37