DE HERMITAGE IS KLAAR! Op 26 October j.l. was het zover. Een feestelijk gezelschap, be staande uit de Bovenwegkwartierders-bouwersde heer Op 't Hof, Staatsbosbeheer, Mevrouw Vriesendorp, de heer van Luyken, het bestuur van Ons Bloemendaal en enkele belangstellenden, verzamel de zich bij de Poort van Elswout. In een paar toespraken werd gereleveerd hoe de herbouw van het prieeltje tot stand was gekomen. Toen het prieeltje, dat al enige tijd gestut werd om niet in elkaar te vallen, tenslotte tijdens een storm geheel op zijn snoet ging, kwam de toenmalige secretaris van Ons Bloemendaal al spoe dig met een plan tot herbouw. Op de tekeningen van de architect Stoop werden offertes bij aan nemers gevraagd. De kosten werden geraamd op f. 40.000, zodat het bestuur geschrokken van het hoge bedrag naar alternatieve plannen ging zoeken In diverse richtingen werd gezocht zodat het plan voor herbouw in de ijskast werd geplaatst. Gelukkig bleef het bestuur alert, en toen de heer Vriesendorp op perde om nog eens met de plannen bezig te gaan, werd enthousiast gereageerd Tijdens de volgende bestuursvergaderingen amuseerde Vriesendorp ons telkens met zijn enthousiaste naspeuringen en vorderingen met de plannen. Hij vond een aantal enthousiaste mannen, die tijdens de weekends vrijwilligers -boswerk verrichten voor en onder leiding van Staatsbosbeheer. Wij noemden hen de Bovenwegkwartierders. Zij namen de uitdaging aan en sjouwden zand, grint, cement, balken en wat niet al naar boven. Zo verrees geleidelijk aan het prieeltje. Een van de laatste prestaties was de schildering van de woeste heremiet door de heer Ames, waarmee de Hermitage weer in volle glorie was herrezen. De voorzitter constateerde zeer tevreden dat de kosten binnen de begroting waren gebleven. Het restauratiefonds, destijds inge steld voor het prieeltje is inmiddels uitgegroeid tot een groter fonds(je), waarmee de theekoepel in Bloemendaal en hopelijk nog andere kleine monumenten kunnen worden gefinancierd. Het succes van deze herbouw is zeker ook te danken aan de genereuze gift van de firma van Luyken, die toendertijd ons meteen uit de finaciële onzekerheid haalde. Na toespraken ging het gezelschap via Oranjerie, die momenteel ook fraai wordt gerestaureerd, naar de Hermitage. Daar aangekomen droegen de heren de Korte,en Jansen - de handwerksman van de bou wers - de Hermitage over aan de voorzitter van Ons Bloemendaal. Deze bedankte de Bovenwegkwartierders en droeg op zijn beurt de Hermitage over aan de beheerder van Elswout, de heer Op 't Hof van Staatsbosbeheer. Hiermee werd een initiatief afgesloten dat inspirerend heeft gewerkt op allen die hierbij betrokken waren. Nogmaals hartelijk dank aan de Bovenwegkwartierders en aan de contribuanten van Ons Bloemendaal voor hun giften aan het restauratiefonds De Voorzitter. Op de volgende pagina's het verhaal van de Hermitage in foto's! 5

Ons Bloemendaal | 1985 | | pagina 6