HET LANDGOED 'WOESTDUIN' door: L.J. van Emmerik De naam "Woestduin" is ontleend aan het woeste duinlandschap in dit deel van Vogelenzang. Op de kaart van Rijnland van 1647/48 staat ten westen van het Huis te Manpad een huis aangegeven, dat waarschijnlijk de hofstede Woestduin moet zijn. Evenals het ten noorden gelegen Leyduin ziet men op deze kaart, dat zowel hofstede Woestduin als hofstede Leyduin slechts één toegang hebben vanaf de weg langs de Leidsevaart. Tussen beide hofsteden en de Lijtweg Vogelezangse- weg) ligt een duingebied, waarin geen wegen zijn. Op een latere kaart, die van de landmeter D. Engelsman, van 1794 loopt er een weg van de hofstede Woestduin naar de Leyweg II. Voor zover bekend was de eerste bezitter van de hofstede Woest duin Mr Willem Wz. Six, geboren in Amsterdam in 1669 en overleden in Haarlem in 1712. Six was raadslid en lid van de vroedschap van de stad Haarlem. Hij huwde in 1691 met Dorothea van Assendelft, dochter van burge meester Nicolaas van Assendelft en echtgenote Eva van Loon. Een jaar na het overlijden van Mr Six verkochten zijn erven op 20 November 1713 de hofstede voor de som van f.19.000 aan Diderick Jacobszoon Speyart van Woerden, die reeds eigenaar was van de hof stede Teylingerbosch in Vogelenzang. Deze Diderik was gehuwd met Eva de Kies van Wissen, een Haarlemse. Eva's eerste echtgenoot, de Haarlemmer Pieter Adrichem van Dorp bezat dit landgoed Teylinger bosch, en bij zijn dood ging het bezit over op zijn vrouw. In de transportacte van 20 november 1713 wordt de hofstede Woestduin als volgt omschreven: "zekere hofstede met zijn huisings, stellinge, bestratinge en be- "plantinge, mitsgaders de landerijen daaraan behorende, genaamt "Woestduin", gelegen bij de Manpadsbruggeaan de Leidsche trek- "vaart, groot 11 morgen 454 roeden." In het Zuid-Westen grensde Woestduin aan de buitenplaats Groes- beek, welke men op de reeds hiervoor genoemde kaart van Rijnland van 1647/48 vindt aangegeven. Diderik Speyart van Woerden verkoopt reeds na twee jaar het landgoed voor f.16.000 aan Mr Jan Trip de Jonge (1691-1721) wonen de in Amsterdam. Hij was een zoon van Mr Jan Trip, heer van Berken rode. Doch ook hij verkoopt het landgoed reeds na twee jaar op 11 juni 1717 voor f.20.000 aan de Amsterdamse koopman Abraham Crom- huysen Na zijn dood in 1751 erfde zijn zuster, Johanna Maria van Cromhuy- sen, weduwe van Mr Melchior ten Hove, dit landgoed. Johanna van Cromhuysen overlijdt in 1763 en dan wordt haar zoon David ten Hove eigenaar van Woestduin. Deze David ten Hove was geboren in Utrecht op 8 Maart 1724, was heer van Sleeburg, den Bosch, Breur en Nieuwwaal, Kanunnik van de Utrechtse kapittels van St. Maris en Oudmunster, meesterknaap van de Houtvesterij van Brederode, lid van de Amsterdamse vroedschap en kerkmeester van de Zuiderkerk. Hij was een vermogend man. Men schatte zijn vermogen op enkele mil- j oenen Ten Hove besteedde veel aandacht aan zijn landgoed, vooral na zijn ontslagname in 1783 als vroedschap, wegens "lichaamsongesteld heid" Het grote witte herenhuis, dat in 1955 werd afgebroken, is waar schijnlijk door hem gebouwd. Ook breidde hij het landbezit aanmerke- 8

Ons Bloemendaal | 1985 | | pagina 9