DE PLANTSOENENDIENST ACTIEF! In de zomer en het najaar 1985 merkten wij dat de gemeente steeds bezig is het leefklimaat van onze bomen te bevorderenOnder andere in de Juliana van Stolberglaan nam de afdeling plantsoenendienst de kans waar om na de rio1eringsvernieuwingen in samenwerking met de afdeling bestratingen de bomen meer lucht te geven. Het asfalt op de voetpaden verdween en maakte plaats voor een smaller pad met tegels. Ook de eiken aan de Oosterduinweg ter hoogte van Rijnegora konden door een soortgelijke inspanning verlicht gaan ademhalen. Er werd tot 90 cm. diep de grond weggehaald in het mid den van de rijbaan, waarna verbeterde grond en tegels met gaten de operatie completeerden. Tenslotte ondergingen de voetpaden de behandeling van asfa1tverwijdering met partiële invulling van open tegels Een nader gesprek met de afdeling plantsoenendienst leerde, dat daar inderdaad beleid wordt gemaakt. Maar niet alleen plannen ma ken: ook resultaten zijn er dus te vermelden. Men streeft ernaar - als de raad het geld wil besteden - om geleidelijk aan de voetpa den meer doorlaatbaar voor lucht en water te maken. Als het gehele pad verwijderen te duur wordt, dan alleen rondom de bomen. Ons Bloemendaal is blij met deze ontwikkeling. De plantsoenendienst heeft echter meer in petto: het beleid inzake de Elswoutslaan heeft een eerste aanzet gekre gen. Een gedegen onderzoekingsrapport van de 252 bomen tellende Elswoutslaan zag het licht in de betreffende raadscommissie. Hieruit konden de raadsleden - en ook de burgerij - kennis nemen van de gezondheidstoestand van die bomen. We mochten concluderen, dat de vitaliteit (kwaliteit van het leven) in het algemeen rede lijk is te noemen. Hier en daar een goede boom, maar ook een twin tigtal slechte bomen, (klasse III). De noordelijke beukenrijen kunnen zeker nog een twintig a dertig jaar mee, en de daaraan grenzende rij linden is goed voor nog een honderd jaar. Tussen een korte rij beuken aan de Bovenweg-zijde en de lange beukenrij zijn een paar vakken met eiken, afgewisseld met beuken. Ons Bloemendaal wil graag een pleidooi houden om de gehele Els woutslaan weer te voorzien van beuken. Hiervoor zal een zorgvul dige financiële planning moeten worden opgezet. Als de eiken goed voorbewerkt worden zijn deze voor een deel wel verplaatsbaar naar andere lanen in de gemeente. Voordat aan de plannen met betrekking tot de bomen kan worden be gonnen, moet er evenwel nog een besluitvorming plaatsvinden in zake de wegverharding. De bomen moeten,als een goede overleving wordt nagestreefd, meer ruimte krijgen. Het mooiste zou zijn een klinkerweg, maar de net nieuwe geasfalteerde weg opbreken zou kapitaalvernietigend zijn. Er zijn echter vele mogelijkheden: ver smalling van de rijbaan met langs de randen gatentegels en dat zelfde zou ook kunnen worden toegepast bij het fietspad. Dit laatste vraagt evenwel in verband met subsidies een bizondere studie om ook verkeerstechnisch binnen de veilige paden te blijven. Het bestuur wil bij deze zijn complimenten uitspreken over de niet aflatende goede zorg voor ons bomenbeleid door de afdeling plant soenen L. Bienfait. 9

Ons Bloemendaal | 1986 | | pagina 10