KATHOLIEK OVERVEEN EN ZIJN KERK U hebt ze vast wel gezien, de langwerpige rode posters met de toren van de R.K. Kerk van Overveen. Van september tot december van het afgelopen jaar hingen ze voor de etalageruiten van tal van Overveense winkeliers en voor het raam van menige particulier. Ze luidden de eerste fase in van een grote actie om kerk en toren van de Overveense parochie in stand te kunnen houden. Neen, dat is niet alleen van belang voor praktiserende katholieken, maar voor al diegenen die het behoud ter harte gaat van het erf goed van historie en cultuur in onze gemeente. Voor allen derhalve die instemmen met het doel van de Stichting Ons Bloemendaal. Arti kel 2 van de Stichtingsstatuten luidt immers: "Het doel van de stichting is het bevorderen van de belangstelling en waardering voor en de kennis en het behoud van het erfgoed van historie, cul tuur en natuur in Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang en overige delen van het grondgebied binnen de gemeentegrenzen van Bloemendaal" In dat kader nu is deze bijdrage bedoeld als een poging Uw belang stelling en waardering te wekken voor de geschiedenis, de voorge schiedenis en de betekenis van de R.K. parochiekerk van Overveen. li e£_0 nskapel. In de late middeleeuwen bezat Overveen (Tetrode) reeds een eigen kapel, gelegen op de plek waar nu de parkeerplaats van Hotel Roo- zendaal ligt. Deze aan de H.Quirinus toegewijde kapel wordt in verscheidene stukken genoemd. Zo blijkt bijvoorbeeld uit rekenin gen van de officiaal van de aartsdiaken van de Utrechtse dom dat in 1419 Coenradus Eyck aan de kapel van Tetrode werd aangesteld; in 1480/81 is sprake van de aanstelling van Johannis Cabebe aan de Quirinuskapel van Tetrode; op 9 januari 1512 bevestigde paus Julius II de patronaatsrechten over het rechtsgebied van de St. Quirinus kapel van Tetrode bij Haarlem. In 1533 is sprake van een schuld bekentenis aan de kapelmeesters van de kapel te Overveen, waarmee Margriete van Rolland verschijnt voor schout en schepenen te Over veen In 1606 wordt de kapel nog in transportregisters genoemd, doch zij moet toen al geruime tijd buiten gebruik zijn geweest en in een vervallen toestand hebben verkeerd. In het boek van Ds Ampzing o- ver Haarlem (1628) wordt vermeld dat de kapel in 1572 door solda ten werd "gesmeten ende beroofd". De Overveense katholieken konden toen nog slechts terecht in de Haarlemse schuilkerken. Overveens eerste_katho1ieke kerk. In 1697 kwam daarin verandering. Toen namelijk werd de bouw vol tooid van een pastorie en een bescheiden kerkje daarachter en werd Overveen een zogenaamde statie met een eigen pastoor. De eerste Overveense pastoor, Arnoldus Gijsberti Hodenpijl, werd benoemd op 20 februari 1697. Zijn ambtsgebied strekte zich uit van de Zand- voortseweg tot het huidige station van Santpoort. 9

Ons Bloemendaal | 1986 | | pagina 10