HET GRAFELIJK SLOT TE BLOEMENDAAL-AELBERTSBERG Kennemerland was de streek waar de Graven van Holland gaarne ver bleven om uit te rusten van hun bestuurstaken en om dan hier te ge nieten van de jacht. In Bloemendaal aan de Aelbertsbergweg ligt, re.chts vóór de ingang van het Openluchttheater, een oude boerderij, thans als zodanig niet meer in gebruik. Hier bevindt U zich op de historische plaats, waar voor ongeveer 8 eeuwen Graaf Floris II (1091-1122) het Grafelijk Slot Aelbertsberg liet bouwen. Van de bouw van Aelbertsberg weet men heden niets. In 1133 wordt de naam van het Slot voor het eerst vermeld en wel, dat in de strijd van Floris de Zwarte tegen Dirk VI (zoon van Floris II) de woning van Graaf Dirk-Aelbertsberg- verbrand werd. Daarna is het Huis wel weer herbouwd en ingericht tot Hof en Schatkamer der Graven van Hol- 1 and Het Grafelijk Slot dankt zijn naam aan St. Adelbert, de Christenpre diker, metgezel van St. Willibrord. Wel is bekend, dat het Slot is gebouwd door de echtgenote van Graaf floris II Petronella, dochter van Hertog Dirk van Opper-Lotha- ringen. Zij was een vrouw van grote godsvrucht en bezit daarbij een grote bouwdrift. Naast het Hof bouwde Petronella een kapel, bekend als de Petronella kapel, die in gebruik bleef tot de Geuzen deze kapel in 1573 verniel den. Ook stichtte zij in 1133 de Abdij van Rijnsburg, alwaar zij in 1144 dan ook begraven werd. De echtgenoot van Petronella, Graaf Floris II, bijgenaamd "De Vette", was een vreedzaam mens, trouw en weldadig. Onder zijn bestuur bloeide het Graafschap Holland op. De ingezetenen van het Graafschap kwamen tot een, voor die tijd, ongekende welvaart. Een der volgende Graven, Willem II, Rooms-Koning -1253- kwam vaak naar dit Slot, evenals Graaf Floris V. Vele wetten of Charters zijn gedagtekend op Aelbertsberg. De laat ste was van 25 Oct. 1294. Volgens de Grafelijkheidsrekeningen van Kennemerland van ca. 1350 was Aelbertsberg of Aelbrechtsbergzoals het ook wel genoemd werd: "Een met leien gedekt en met glasruiten versierd ridderhuis of "Zale" met porte, door een breede sloot omgeven, waarvoor een klok- "huis staat en in welke nabijheid zich een met riet gedekte stal be- "vindt." Ook werd in deze rekeningen gesproken over: "Dieders, Cappelaan tot Aelbrechtsberg, die door de Graaf onderhou den werd." Tot 21 Mei 1155 wordt niets meer over Aelbertsberg vernomen. Op 21 Mei 1555 verkoopt Juffrouw Mary van Jutfaas, echtgenote van Frans v. Blommendaal, het dan geheten HUIS van BLOEMENDAAL met bouwhuis, vis serij, braambos, boomgaard, land en zand voor f.2000,aan Jonkheer Floris van Jutfaas, echtgenoot van Catharina Bitter. Tot 1617 is het in deze familie gebleven, hetzij door vererving hetzij door verkoop. Op 12 Mei 1617 verkoopt Jonkheer Barthout van Mechelen Aelbertsberg aan Nicolaas Suycker, schout van de stad Haarlem en consorten voor f.2500,Die consorten doen hun aandeel al spoedig over aan Nic. Suycker, zodat deze dan alleen-eigenaar is in 1620. Hij verfraaide het Huis dermate, dat dit voor Samuel Ampzing (predikant en stadsge schiedschrijver van Haarlem) aanleiding is om de volgende dichtregels te wijden aan dit Huis: 21

Ons Bloemendaal | 1986 | | pagina 22